Foto: Pixabay
Bogat je sumporom, bakrom, fosforom, kalijumom, magnezijumom, kalcijumom, hromom i manganom.
Iako ga možete propržiti i pripremati na razne druge načine, za maksimum zdravstvenih dobrobiti, najbolje ga je jesti u svježem obliku (ili kratko kuvan), zajedno s njegovim dugim zelenim listovima.
Otkrivamo samo neke od brojnih zdravstvenih dobrobiti zbog kojih bi se mladi luk trebao što češće naći na stolu.
1. Čuva zdravlje srca
Zbog antioksidansa koje mladi luk sadrži, njegovom konzumacijom pomažemo organizmu da lakše izbaci štetne materije, a visok udio vitamina C uspješno smanjuje holesterol i povišen krvni pritisak te nas time štiti od raznih bolesti srca. Zbog udjela sumpornih spojeva, mladi luk nas štiti i od raznih koronarnih bolesti srca.
2. Smanjuje rizik od raka i tumora
Sumporni spojevi uveliko su zaslužni za antikancerogeno djelovanje ovog povrća. Alil sulfid što ga sadrži mladi luk znatno smanjuje rizik od nastanka tumora ili karcinoma, a posebno snažnu zaštitu pruža protiv raka debelog crijeva. Mladi luk sadrži i flavonoide, koji su takođe moćni saveznici vašeg zdravlja.
3. Održava mladolik izgled kože
Ako govorimo o kolagenu, koži je potreban kako bi ostala lijepa i mladolika, a mladi luk organizmu pomaže pri proizvodnji kolagena kako bi se ona prirodnim putem obnovila.
4. Štiti vid
Pun karotenoida, mladi luk će čuvati vaš vid i zdravlje očiju. Sadrži vitamin A koji podstiče dobar vid i štiti oči od upala i makularne degeneracije.
5. Pomaže održanju zdravlja dišnog sustava
Zbog svojih antibakterijskih svojstava, mladi je luk poznat kao jedan od najboljih prirodnih lijekova za prehladu, gripu i slične infekcije, a stručnjaci tvrde kako takođe pomaže održati naš
respiratorni sistem zdravijim.
6. Smanjuje nivo šećera u krvi
Studije su dokazale da sumporni spojevi koji se nalaze u mladom luku uspješno smanjuju nivo šećera u krvi, i to tako što povećavaju nivo inzulina, hormona koji je potreban za prenošenje šećera iz krvi u stanice u tijelu.
(klix.ba)