31-07-2024

Školj: Srce Budve i neprocjenjivo prirodno bogatstvo

Sveti Nikola ili Školj (ita. scoglio – stijena), kako ga zovu mještani, je najveće crnogorsko ostrvo na Jadranu. Ostrvo se prostire na 47 hektara i na gotovo 2 km dužine, a od Starog grada u Budvi je udaljeno cijelu milju. Ime je dobilo po istoimenoj crkvi koja se na njemu nalazi, a koja je posvećena Svetom Nikoli, zaštitniku pomoraca.


Foto: Portal RTV Budva

Ona se prvi put pominje u 16. vijeku, mada se smatra da su je sazidali još u 11. vijeku krstaši koji su ovim krajevima prolazili na putu kući. Prema predanju oni su svoje mrtve sahranili u prostoru oko crkve.

Crkvica je skoro potpuno uništena u razornom zemljotresu 1979. godine. U narednim godinama je obnovljena, ali je danas rijetko otvorena za posjetioce.


Foto: projektor-cac.com

Legende

Brojne su priče i legende vezane za ovo ostrvo. Prema jednoj od njih, crkvu na ostrvu su podigli krstaši koji su krajem 11. vijeka prolazili ovim krajem, na povratku u svoju domovinu. Legenda govori da je krstaške ratnike ovdje pogodila epidemija kuge, koja je i usmrtila neke od njih. Preživjeli su poslije epidemije na ostrvu podigli crkvu, a preminule sahranili u prostoru oko crkve. Groblje se i danas tu nalazi.

Druga legenda, o kojoj mještani rado pričaju, vezana je za nastanak spruda Tunja i Svetog Savu. Naime, Sveti Sava je u dva navrata (1229. i 1234) iz Budve polazio za Palestinu, u posjetu hrišćanskim svetilištima u Svetoj zemlji. Prema ovoj legendi, prilikom polaska na jedno od tih putovanja, počelo je veliko nevrijeme, a brod kojim je trebalo da putuje čekao je sklonjen u zavjetrini ostrva Sveti Nikola. Sveti Sava nije mogao da se ukrca pa je, čekajući na obali, u vodu bacao kamenčiće, od kojih se stvorio put do ostrva kojim su on i njegovai pratioci stigli do broda.

Danas se taj sprud naziva Tunja, a za vrijeme osjeke vodostaj se spusti na svega pola metra, pa se taj put gotovo može pregaziti.


Foto: @geevestakesphotos

Ostrvo Sveti Nikola je obraslo gustom šumom, pretežno zimzelenim drvećem – debelim četinarima, borom i smrekom.

Pored flore, karakteristična je i fauna ostrva, jer je ono pravi raj za ptice, kao i sitnu divljač – šumske zečeve, fazane i jelene, koji su se pred noć spuštali i do samih plaža.

Sredinom 60-ih godina dovedena su i dva para jelena lopatara sa ostrva Brioni.

Na žalost, smatra se da je većina ovih životinja pobijena u krivolovu u posljednjih 10 godina.

Tri prelijepe šljunkovito-pjeskovita plaže Crne Gore, ukupne dužine 840 m nalaze se na ostrvu. Do njih možete doći brodićima i čamcima koji svakodnevno voze sa svih budvanskih plaža. Ukoliko ste pak blizu marine naći ćete i taxi brodić koji vozi do ostrva i nazad.

Manje plaže ka otvorenom moru na jugu, koje su mnogim turistima zanimljive su dostupne samo za male čamce zbog visokih grebena sa te strane.



Inače, ostrvo Sveti Nikola povezuju i sa imenom Havaji, zbog restorana koji se dugo godina tu nalazio.

Za romantične parove ili one koji žele da se prepuste miru i veličanstvenom pogledu, sunčevim zracima i mirisu Jadranskog mora, tu je nekoliko uvala i zavučenih intimnijih plaža sa predivnim pogledom na zalazak Sunca.

Ostrvo Sveti Nikola Školj jedno je od omiljenih kupališta za mješatane Budve i jedan od lokaliteta na koji su najviše ponosni.


Foto: Portal RTV Budva

Planom urbanizacije na ostrvu je bila predvidjena gradnja hotela sa 750 ležaja i marine sa 50 vezova. Protiv ovog plana 2018. godine organizovan je protest pod nazivom „Da nam Školj ne otplovi”. Protestu se odazvao veliki broj građana. O gradnji na ostrvu se razmišljalo i prije Drugog svjetskog rata.

Školj je jedna od najprepoznatljivijih slika Budve i jedan od najpoželjnijih pogleda prilikom odabira smještaja turista koji dolaze u Budvu.

Pravi biser grada i neprocjenjivo prirodno bogatstvo.