Foto: Portal RTV Budva/arhiva
On ističe da interesi djece treba da budu najvažniji prilikom izmjena zakona.
"Moj prvi predlog je da se u cilju što boljeg planiranja školske godine i klimatskih prilika u Crnoj Gori, kao Mediteranskoj zemlji, poput Italije i Grčke, sa nastavom počne 15. septembra tekuće godine, a da se prvo polugodište završi 15. januara naredne godine. Tako se ne bi više koristila dva dana odmora između tromjesečja, bilo bi oko 8 radnih dana u januaru, koji bi uz ta dva dana odmora pokrili prve dvije nedjelje septembra, koji bi se iskoristili za pripremu nastavnog osoblja za školsku godinu i uređenje škola. Kao neko ko dobro poznaje klimatske prilike u Crnoj Gori, jer sam radio četiri godine na Meteo stanici u Nikšiću, termin za zimski raspust treba da bude kao što je nekada bilo, od 15. januara do 6. februara. Tada je najhladnije i najveća je količina padavina (snijega) u Crnoj Gori na sjeveru zemlje, što djeci čini odmor i razonodu u pravom smislu, a što odgovara i društvu u cjelini, kao nekada što je bilo", navodi Magovčević u dopisu ministarki Anđeli Jakšić Stojanović.
nastavnik Mitar Magovčević/Foto: privatna arhiva
Magovčević predlaže da rekreativnu nastavu Škola u prirodi treba urediti na način da odslikava realizaciju naučenog u toku školske godine i mogućeg.
"Škole u prirode treba organizovati prema planu i programu koji svaka škola traži. Pored toga treba ograničiti i spriječiti zloupotrebu tendera prilikom organizovanja Škole u prirodi, da škole poslije jednog organizovanja na jednom lokalitetu, tu istu lokaciju ne mogu koristiti u naredne četiri godine, već da biraju druge destinacije na tenderu", naveo je Magovčević.
On smatra da u velikim osnovnim školama treba izbjeći praksu da niži razredi rade u drugoj smjeni, a viši u prvoj. Magovčević navodi da se time čini nepravda učenicima u nižim razredima i roditeljima koji rade u prvoj smjeni, a djeca u drugoj.
"Tako se roditelji i djeca gledaju samo uveče i vikendom, a u tom uzrastu rad sa djecom i zajednički boravak je najvažniji, u odnosu na djecu u starijim razredima koja su samostalnija za život i manje zavisna od roditelja... Zato je moj predlog da nastava u nižim razredima bude u prvoj smjeni ili vid nekog kompromisa da se mjesečno mijenjaju smjene u školi", kazao Magovčević.
Nije dobra praksa da nastavnici istovaraju pakete sa knjigama
Nastavnik Mitar Magovčević smatra da nije dobra dosadašnja praksa da nastavnici istovaraju pakete sa knjigama u školama, nose ih ili voze, a da pomoćno osoblje to pomno prati.
"Slažem se da bi u tih prvih petnaestak dana septembra, poslije odmora bilo dobro da nastavnici, učitelji u svojim odjeljenjima dijele udžbenike svojim učenicima i ostvare kontakt prije početka školske godine. Razumljivo je bilo u periodu epidemije virusa korona da smo radili sve, ali zbog ugleda prosvjetnog radnika u društvu, odnosa prema roditeljima, učenicima, podjela knjiga na ovaj način ove godine, ne bi bila dobra", navodi Magovčević.
Za "Dan" je kazao da pohvaljuje rad i požrtvovanost ministarke Jakšić Stojanović, koja je spremna da sasluša prosvjetne radnike, uvidi probleme, prihvati predloge, stalno je na terenu i u toku je svih zbivanja.
"Bila bi velika šteta da joj se prekine rad, time bi palo u vodu mnogo toga započetog i planiranog... Ponavljam, poslije 19 godina aktuelna ministarka je vratila prosvjetarima od septembra plaćanje prevoza u polovičnom iznosu", dodao je Magovčević povodom najavljivane smjene ministarke u okviru rekonstrukcije Vlade Crne Gore.
Izvor: Dan