Analizom podataka, jasno je da je starosna granica za brak pomjerena. Tako je, npr. 2014. godine bilo nekoliko brakova među osobama koje su imale 18 godina, dok ove godine nije bilo nijednog braka sklopljenog u toj starosnoj grupi.
Sa druge strane, broj brakova među osobama od 20 godina takođe je drastično opao. Prije deset godina, 41 osoba u ovoj starosnoj grupi sklopila je brak, dok je 2024. godine taj broj pao na svega 14 – gotovo za polovinu.
Kod osoba starijih od 30 godina, broj brakova je takođe opao, ali ne u tolikoj mjeri. Prije deset godina, 210 osoba u ovoj starosnoj grupi se udalo ili oženilo, dok je 2024. godine broj brakova bio 115.
Matičarka Žana Kapa ističe da razgovori sa mladim parovima često otkrivaju da su glavni razlozi za ovu promjenu ekonomske prirode.
„Ekonomska nestabilnost je ključni razlog smanjenja broja brakova među mladima. Mladi danas otvoreno govore o tome, jer su im najvažnija pitanja kako i od čega da žive. Nekada su se lakše odlučivali na brak, ali sada, u postojećim uslovima, veoma je teško razmišljati o porodici i potomstvu. Mladi žele da imaju sigurnost, da znaju da će moći da obezbijede osnovne potrebe za sebe i svoju buduću porodicu, i to je nešto na šta su danas mnogo više fokusirani nego prije deset godina“, kazala je Kapa u izjavi za Polis.
Foto: printscreen/yt
Za mnoge mlade osobe, u aktuelnim ekonomskim uslovima, zasnivanje porodice postaje gotovo nemoguće. Ovaj trend je pokazatelj sve većih izazova sa kojima se mladi susrijeću, a koji im otežavaju donošenje odluka o braku i potomstvu.
Tekst priredila redakcija portala RTB