ilustracija (foto:pixabay)
Svjetska meteorološka organizacija (SMO) je priznati autoritet za verifikaciju ekstremnih vremenskih pokazatelja. Održava zvanični registar o temperaturama (globalno i po hemisferama), padavinama, sušnosti, nepogodama i mortalitetu povezanom sa vremenskim prilikama.
Ukoliko bude bilo kakvih novih rekordnih ekstremnih temperatura tokom trenutnih toplotnih talasa, izdaćemo brzu preliminarnu procjenu, a zatim ćemo započeti detaljne procjene kao dio našeg mukotrpnog procesa verifikacije“, naveo je prof. Rendal Serveni, izvjestilac SMO za vremenske i klimatske ekstreme.
„Klimatske promjene i porast temperature podstakli su porast izvještaja o rekordnim vremenskim i klimatskim ekstremima, posebno u pogledu toplote. Moramo da se pobrinemo da ovi zapisi budu verifikovani radi naučnog razumijevanja i tačnosti“, naglasio je prof. Serveni.
Prema Arhivi vremenskih i klimatskih ekstrema, najviša temperatura zabilježena, od kada se vrše mjerenja, bila je 56,7°C izmjerena u Furnas Kriku u kalifornijskoj Dolini smrti 10. jula 1913. godine.
SMO trenutno provjerava dva očitavanja temperature od 54,4°C, zabilježenih u Dolini Smrti, 16. avgusta 2020. i 9. jula 2021. Ako se potvrdi, ovo bi bila najviša temperatura na Zemlji od 1931. i treća najviša temperatura zabilježena na planeti do sada.
Provjere su temeljne i zahtijevaju vrijeme, naglašavaju iz SMO. Nalazi se objavljuju u recenziranim časopisima.
„Mjerni instrumenti iz 2020. i 2021. u Dolini smrti moraju da se demontiraju i otpreme u nezavisnu laboratoriju na kalibraciju. Jedno od testiranja je završeno, a mi čekamo drugo“, napominje prof. Serveni.
Evropski temperaturni rekord
SMO je prihvatio novi temperaturni rekord za kontinentalnu Evropu od 48,8°C izmjeren na Siciliji 11. avgusta 2021. Komitet eksperata je potvrdio tačnost očitavanja temperature, ali još nije objavio cio izvještaj.
Moguće je da će ovaj rekord biti oboren u narednim danima kako se toplotni talas pojača.
Prethodni potvrđeni rekord najviše maksimalne temperature za kontinentalnu Evropu je iznosio 48,0°C i postavljen je u Atini 10. jula 1977. godine.
Ostali značajni rekordi
Druga najviša temperatura na svijetu od 55,0°C postavljena je u julu 1931. u gradu Kebili u Tunisu.
Drugi temperaturni rekordi uključuju i 54,0 °C izmjerenih u Mitribahu, Kuvajt, 21. jula 2016. i drugi u Turbatu, Pakistan, 28. maja 2017.
„Neki istoričari meteorologije doveli su u pitanje tačnost starih temperaturnih zapisa.
Arhiv SMO za vremenske i klimatske ekstreme uvijek je spreman da istraži bilo koji prošli ekstremni rekord kada se prezentuju novi vjerodostojni dokazi. Međutim, i Nacionalni komitet za ekstreme SAD i Arhiva vremenskih i klimatskih ekstrema SMO prihvataju temperature izmjerene 1913.“, dodaje prof. Serveni.