Za kupce to znači promjenu, jer prijava za internet banakrstvo putem korisničkog broja i šifre više nije dovoljna nego je potrebna najmanje dvofaktorska identifikacija.
Bankama se nude tri različite kategorije iz kojih mogu odabrati novu identifikaciju: nešto što samo korisnik zna, poput šifre), nešto što posjeduje, poput TAN koda ili pametnog telefona, kao i nešto što samo korisnik ima, tj. biometrijski podaci poput otiska prsta.
Svaka banka, dakle neće koristiti isto rješenje, zbog toga što TAN poslat SMS-om ne smatra svaka od njih jednako sigurnim ili pravodobnim.
Zagovornici privatnosti upozoravaju da se poslati SMS-ovi TAN-ovima mogu iščitati jer se iz banke šalju mobilnom operateru, a odatle kupcu.
Udruženja bankara, međutim, naglašavaju da je sistem siguran.
Osim toga, banke na ovaj način vjerojatno žele učvrstiti svoje digitalne alate.
Nova direktiva o platnim uslugama uvodi se kako bi se itnerrnatsko bankarstvo učinilo sigurnijim, buidući da je šteta nanesena prijevarama dosegla milione u EU posljednjih godina.
Sa 14. septembrom okončana je posljednja faza primjene PSD2 direktive, koja je, između ostalog, omogućila i drugim institucijama, uključujući i fintech kompanije, da dijele prihode od platnih transakcija.
Uz PSD2 postoje i nova pravila za internetska plaćanja za kupnju putem Interneta, što ostaje otvoreno pitanje.
Regulatorna tijela odobrila su grejs period kako bi bilo omogućeno pogođenim pružateljima platnih usluga i trgovačkim društvima dodatno vrijeme za tehničke promjene, izvještava Indikator.ba.