Foto: Pexels
Ova odluka dolazi samo dan uoči prethodno najavljenog roka za zabranu aplikacije, koji bi stupio na snagu ukoliko ne bi došlo do promjene vlasništva. Tramp je vijest objavio putem svoje platforme Truth Social, ističući da će TikTok imati dodatno vrijeme da pronađe domaćeg kupca, ili će se suočiti sa potpunom zabranom na američkom tržištu.
„Nadamo se da će Kina nastaviti da sarađuje“, izjavio je Tramp, dodajući kako je njegova administracija postigla određeni napredak u pregovorima koji bi omogućili trajno prisustvo TikToka u SAD-u.
Među kompanijama koje se pominju kao potencijalni kupci su Amazon, Microsoft i Oracle, koji su, prema izvorima bliskim pregovorima, trenutno glavni kandidati. Takođe se spominju AppLovin, milijarder Frenk Mekort (osnivač Project Liberty), startap Perplexity AI, kao i popularni jutjuber Jimmy Donaldson, poznatiji kao MrBeast.
Zakon kojim se zahtijeva da TikTok mora preći u vlasništvo američke firme ili će mu biti zabranjen rad, donesen je još tokom administracije bivšeg predsjednika Džoa Bajdena. Po stupanju na dužnost, Tramp je odložio njegovu primjenu na 5. april. Aplikacija je u međuvremenu bila kratkotrajno blokirana korisnicima iz SAD-a.
TikTok je više puta negirao optužbe da omogućava kineskoj vladi pristup podacima Amerikanaca. Ipak, prošlogodišnje istrage magazina Forbes otkrile su da je matična kompanija ByteDance koristila aplikaciju za praćenje novinara, te da su podaci oglašivača i kontakt informacije javnih ličnosti i političara bili nedovoljno zaštićeni.
Izvor: Forbes