19-06-2023

Tribute to Mimo: Sjutra veče koncert hora i solista učenika Muzičke škole i Gradske muzike Budve

NVO Feral od 2016. godine organizuje džez projekat posvećen velikom budvanskom džez muzičaru Nikoli Mimu Mitroviću. Ove godine projekat je realizovan tokom maja i juna i obuhvatio je radionice o džezu koje su bile namjenjene učenicima ŠOMO Budva. Kruna ovogodišnjeg projekta biće koncert hora i solista učenika ŠOMO Budva na kom će izvesti džez kompozicije koje su prepremali na radionicama zajedno sa Gradskom muzikom Budva. Koncert će se održati u utorak, 20. juna 2023. godine sa početkom u 21 čas, na sceni izmedju crkava u budvanskom Starom gradu. Specijalne aranžmane za koncert je pripremio docent Ivan Ilić.



Škola za osnovno muzičko obrazovanje Budva i Gradska muzika Budva su od samog početka ključni partneri projekta Tribute to Mimo. Ove godine, poseban fokus je stavljen na približavanje džez muzike učenicima i oni su na radionicama koje su trajale 6 nedelja zajedno sa profesorima radili na pripremi džez kompozicija sa kojima će se predstaviti na koncertu. Profesorice koje su pripremale hor i soliste su prof. Jelena Kaludjerović, prof. Renata Perazić, prof. Jelena Otašević, dok su trube pripremili prof. Sara Piletić i prof. Stefan Stešević. Autorka ovogodišnjeg projekta je Milica Radoman, direktorica ŠOMO Budva.

Podršku za realizaciju projekta su pružili Turistička organizacija Budve, kompanija Rokler i agencija Unibrand.

Cilj projekta je promocija džez muzike i edukacija mladih o džezu. Značajna komponenta u stvaralaštvu i radu Mima Mitrovića bio je njegov rad sa djecom i mladima, i stalna podrška i motivacija koju je pružao mladim džez muzičarima. Brojni danas uspješni džez muzičari kojima je Mimo pomagao i pružao podršku na početku njihovih karijera su bili su dio projekta Trubute to Mimo tokom 8 godina postojanja. Samo neki od njih su Šule Jovović, Novak Mijović, Ivan Ilić, Vlado Krnetić i drugi.

Nikola Mimo Mitrović (20. maj 1941. - 25. januar 2010.) bio je crnogorski džez trubač, flautista i trombonista. Rođen je u Budvi, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju je završio na Cetinju, a zvanje hemijskog inženjera stekao na Tehnološkom fakultetu u Beogradu. Trubu je prosvirao još kao dječak, u budvanskoj Gradskoj muzici da bi kasnije nastavio da muzicira i tokom studija u Beogradu. Svirao je trubu, flighornu, flugabon, trombon i flautu, a povremeno je i pjevao. Bio je samouk, a muzičko obrazovanje je sticao upornim radom uz savjete iskusnijih kolega u orkestrima i sastavima s kojima je svirao širom Evrope. Na čuvenom North Sea Jazz Festivalu u Hagu, kao član seksteta ili big benda nastupao je sa legendama džeza, među kojima su Klark Teri, Erni Vilkins, Keni Dru, Toni Skot, Aladar Pege, Alvin Kvin, Sal Nistiko. Godine 1983. predstavljao je Jugoslaviju u All-Stars Big Bandu, orkestru Evropske muzičke unije za tu godinu, na džez koncertu u Stokholmu, o čemu sa izuzetnim poštovanjem pišu tamošnji mediji. Od 1978. do 1988. godine bio je stalni član Džez orkestra RTV Beograd, legendarnog Marković-Gut Sexteta, uz Mišu Krstića, Vojina Draškocija, odnosno Mišu Blama, i Lazara Tošića. U Švedsku se seli 1988. godine, uspješno nastavljajući karijeru u novoj sredini sa različitim velikim orkestrima (orkestar Lansmusiken i Jamtlands Lan, Big Band High Coast) i kombo sastavima. Godine 2004. konačno je objavio (jedini) album pod svojim imenom (u kvintetu sa bubnjarom Ufeom Flinkom), „This Is The Life“ (Liphone Records). Usput, ostvario je još jedan san: osmislio je posvetu Četu Bejkeru (kolaž priče i muzike), predstavljajući ovaj program po Skandinaviji i kod nas. Kasnije je sa sastavom 3 Tool tu ideju raširio uz koncept „Tribute To Trumpet Kings“. Od prve godine osnivanja festivala Grad teatar u Budvi zalagao se da džez dobije tretman kao i ostale grane kulturnog stvaralaštva, sa vizijom organizovanja Međunarodnog džez festivala i Internacionalne ljetnje škole. Bavio se pedagoškim radom kod nas i Švedskoj. Kao predavač, dao je doprinos u prvoj godini sprovođenja nastave džeza kao izbornog predmeta u Srednjoj muzičkoj školi „Vasa Pavić” u Podgorici, u okviru novog reformisanog programa. Poznati crnogorski džez bend „Piva Jazz“ u sastavu Šule Jovović (gitara) i Milivoje Pićurić (kontrabas) su sarađivali i svirali sa Mimom i djelili njegovu ljubav prema džezu. Umjetnička škola za muziku i balet "Vasa Pavić" u Podgorici 2015. godine je dobila vrijedan poklon – Legat Nikole Mima Mitrovića, na čuvanje i korišćenje. Legat je uručio Mimov brat arhitekta Slobodan Mitrović. Legat se sastoji iz sedam cjelina: Stručna literatura, Transkripcije sola, Trubačke škole i etide, Real &Fake Books, Aranžmani, Jamey Aebersold Play-Along, Knjige o džezu, koje zajedno broje preko 300 bibliotečkih jedinica.