Kada je riječ o naplaćenim iznosima u protekle četiri godine, oni premašuju iznose od obračunatog, imajući u vidu da su mnogi u ovom periodu izmirivali dugovanja iz ranijih godina.
Ovo piše u odgovorima koje je Ministarstvo finansija dostavilo poslaniku Mijomiru Pejoviću iz Demokratske Crne Gore, koji je zahtijevao da mu se dostave tačni podaci o obračunatom, naplaćenom porezu na promet nepokretnosti, te o broju zaključenih ugovora, prenose Vijesti.
Prema zakonu od naplaćenog iznosa poreza na promet nepokretnosti 80 odsto pripada Opštini, a 20 odsto državi. U zakonu piše da je stopa poreza na promet nepokretnosti proporcionalna i iznosi tri odsto od poreske osnovice koja predstavlja tržišnu vrijednost nepokretnosti u trenutku sticanja.
Imajući u vidu da je, kako se navodi u odgovorima koje potpisuje ministar finansija Darko Radunović, tokom 2014, 2015, 2016. i 2017. Opština Budva obračunala ukupno 9.043.237 eura, dolazi se do brojke da je u ovom periodu prometovano nekretnina u vrijednosti oko 300 miliona eura.
Sudeći po podacima, najviše se prometovalo 2014, kada je obračunato na ime poreza na promet nepokretnosti 3.566.549 eura, odnosno zaključeno je 2.253 kupoprodajnih ugovora. Promet je bio nešto niži 2015. kada je obračunato porez 2.552.135 eura, odnosno zaključeno je 2.342 ugovora. Pad u prometu nekretnina vidljiv je 2016. kada je obračunato svega 1.070.081 eura na ime poreza, ali zaključeno je 2.399 ugovora. Oporavak u prometu nekretnina vidljiv je svakako 2017. kada je zaključen 2.221 ugovor i obračunato 1.854.472 eura na ime poreza.
Iz Ministarstva se ograđuju da nijesu u pitanju precizni podaci, jer postoje i ugovori iz ranijih godina, kao i da u obračunatim iznosima ima i poreskih obveznika koji su oslobođeni plaćanja.
Kada je riječ o naplaćenim iznosima, u od 2014. do 2017., Opštona Budva je na ime poreza na promet nepokretnosti, kako su naveli iz Radunovićevog resora, inkasirala čak 12 miliona eura.
„Ukupan iznos naplaćenog poreza na promet nepokretnosti se odnosi na uplate izvršene u navedenim godinama, bez obzira da li se uplata odnosi na obavezu iz godine u kojoj je izvršena uplata, ili se odnosi na obavezu iz ranijeg perioda“, naveli su iz Ministarstva finansija.
Turci osvježili tržiše nekretnina
Tržište nekretnina u Budvi je praktično u 2017. a posebno u ovoj godini doživjelo preporod, imajući u vidu da se na području opštine od Buljarice do Jaza grade brojne stambeno-poslovne zgrade, vile, apartmani kondo i apart hoteli.
Dolazak turskih kupaca dodatno je osvježio tržište, pa su i cijene kvadrata „skočile“ tako da u novogradnji na periferiji Budve teško se može kupiti stan po cijeni ispod 1.500 eura po kvadratu, dok u prvoj, odnosno ekskluzivnoj zoni uz more, cijene kvadrata dostižu i do šest hiljada eura.