Foto: arhiva
Vijest dolazi nakon što su Australija i Novi Zeland objavili da su ratifikovali sporazum.
Regionalno sveobuhvatno ekonomsko partnerstvo ili RCEP prošle godine je potpisalo 15 azijsko-pacifičkih zemalja. Riječ je o deset članica Udruženja država jugoistočne Azije (ASEAN) i pet njihovih najvećih trgovinskih partnera, u Kina, Japan, Južna Koreja, Australija i Novi Zeland.
Australija je u saopštenju u utorak rekla da je njena ratifikacija, zajedno s ratifikacijom Novog Zelanda, utrla put da sporazum stupi na snagu 1. januara i omogućila RCEP-u da dostigne “prekretnicu”, prenosi Biznisinfo.
Novi Zeland je u srijedu u posebnom saopštenju potvrdio svoju ratifikaciju.
RCEP će biti na snazi 60 dana nakon što najmanje šest članica ASEAN-a i tri ne-ASEAN-ove potpisnice ratifikuju sporazum.
Zemlje ASEAN-a koje su do sada ratifikovale sporazum su Bruneji, Kambodža, Laos, Singapur, Tajland i Vijetnam, navodi se na veb stranici australijskog Ministarstva vanjskih poslova i trgovine.
Osim Australije i Novog Zelanda, druge zemlje izvan ASEAN-a koje su takođe ratifikovale RCEP su Kina i Japan.
RCEP pokriva tržište od 2,2 milijarde ljudi i 26,2 biliona USD globalne proizvodnje. Partnerstvo će stvoriti trgovinsku grupaciju koja pokriva oko 30 odsto svjetske populacije, kao i globalne ekonomije.
Takođe je veći od drugih regionalnih trgovinskih blokova kao što su Sporazum SAD-a, Meksika i Kanade (USMCA) i Evropska unija (EU).
Analitičari smatraju da su ekonomske koristi RCEP-a skromne i da će biti potrebne godine da se materijalizuje.
Ipak, sporazum je viđen kao geopolitička pobjeda Kine u vrijeme kada američki ekonomski uticaj u Aziji i Pacifiku jenjava.