Foto: Pixabay
Većina meteorskih kiša je dobila naziv po sazvežđima odakle potiču, ali u ovom slučaju nije tako.
Jedan francuski astronom je 1795. godine proglasio za sazvežđe Kvadrans Muralis, u blizini sazvežđa Veliki Medved, odakle stiže meteorska kiša Kvadrantida, ali je 1922. godine Međunarodni astronomski savez odlučio da to ipak nije sazvežđe, te je ono skinuto s liste priznatih sažvežđa, saopštila je američka svemirska agencija NASA.
Tako Kvadrantidide, redovna prva godišnja meteorska kiša ne potiče iz sazvežđa, nego s jedne male planete povezane s kometom koju su Kinezi otkrili prije 500 godina u sazvežđu Volara, vidljivom iz sjeverne hemisfere Zemlje.
Ovi meteori obično nemaju duge repove, ali glave mogu izgledati kao svijetle vatrene lopte. Na vrhuncu rojenja moglo bi biti zabilježeno čak 120 meteora na sat, prema NASA.
Dok Zemlja kruži oko Sunca, nekoliko puta godišnje prolazi kroz krhotine koje su ostavile prolazne komete, a poneke i asteroidi. Izvor Kvadrantida su ostaci male planete 2003 EH1.
Kada ove svemirski objekti koji se brzo kreću uđu u Zemljinu atmosferu, krhotine nailaze na otpor vazduha, postaju vrele i sagorijevajući ostavljajući trag na noćnom nebu.
Najbolje vrijeme za gledanje kiše meteora za šta nije potrebna oprema je rano pred svitanje, kada je Mjesec nisko na nebu. Izvori svjetlosti kao što je pun Mesec ili vještačka svjetlost su glavne prepreke za jasan pogled na meteore.
Naredna kiša meteora, Liridi, dostići će vrhunac sredinom aprila.
(RTCG)