Foto: ilustracija/ gov.me
Iz Vlade su saopštili da je Program pristupanja usklađen sa Srednjoročnim programom rada Vlade i da mu je cilj da trasira put države ka usaglašenosti sa relevantnom pravnom tekovinom u svim oblastima pregovora.
„Program, u okviru sva 33 pregovaračka poglavlja, obuhvata 718 planova, a određen broj akata, ponavlja kroz više poglavlja“, navodi se u saopštenju.
Kako se dodaje, od 718 propisa, 165 ih je planirano kroz strateški, a 553 kroz zakonodavni okvir.
Što se tiče pregleda planova po godinama, iz Vlade su ukazali da je najviše obaveza planirano za 2024. i to 326, dok je za 2025. planirano ukupno 231, za 2026. 105 propisa, a u 2027. godine 56 propisa.
Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji Akcionog plana za ispunjavanje završnih mjerila u Poglavlju 27 – Životna sredina i klimatske promjene, za izvještajni period od septembra prošle do februara ove godine.
U Izvještaju se navodi da je u navedenom periodu planirana realizacija 206 mjera od kojih su 124 mjere sa rokom dospjele za realizaciju i 82 mjere sa rokom kontinuirano.
Vlada je donijela Srednjoročni program rada za period od 2024. do 2027. godine i Program rada za ovu godinu.
U diskusiji je naglašeno da je Vlada u potpunosti posvećena povećanju transparentnosti i ima jasnu namjeru da krajnje korisnike javnih politika, građanke i građane, stavi u prvi plan.
Ključni prioriteti Vlade za naredni period su Crna Gora kao država vladavine prava i kredibilna članica EU i NATO, stabilan finansijski i ekonomski sistem za bogatu državu, građane i građanke i zdravi i obrazovani pojedinci kao temelj prosperitetnog i solidarnog društva.
Iz Vlade su kazali da je Programom rada ovu godinu predviđeno ukupno 396 aktivnosti, od čega 222 u tematskom i 174 u normativnom dijelu.
Na današnjoj sjednici usvojen je Izvještaj o realizaciji Srednjoročnog programa rada Vlade Crne Gore 2022-2024 u prošloj godini.
Kako su ukazali iz Vlade, Programom je za prošlu godinu bilo planirano ukupno 359 aktivnosti od kojih 121 iz nadležnosti Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku i 238 aktivnosti iz nadležnosti Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem.
„Od ukupnog broja planiranih aktivnosti, realizovano je 57 iz nadležnosti Komisije za politički sistem, unutrašnju i vanjsku politiku, kao i 120 aktivnosti iz nadležnosti Komisije za ekonomsku politiku i finansijski sistem, što čini 49.3 odsto ukupne realizacije Programa“, navodi se u saopštenju.
Vlada je usvojila Izvještaj o realizaciji Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za prošlu godinu.
Programom je planirana realizacija 45 programa i projekata od značaja za ostvarivanje javnog interesa u oblasti kuturne baštine, za šta je ukupno predviđeno 704,4 hiljade EUR.
U Izvještaju se navodi da je 69 odsto projekata realizovano, tri projekta su nerealizovana, dok je 24 odsto djelimično realizovano i biće završeni u ovoj. godini.
„Od 704,4 hilajde EUR planiranih sredstava, utrošeno je 382.086 EUR“, rekli su iz Vlade.