Foto: UCG
Kako navode, riječ je o istorijskom muzičko-scenskom projektu, u čast 50 godina od osnivanja Univerziteta Crne Gore i 140 godina od postavljanja kamena temeljca Kraljevskog pozorišta „Zetski dom“.
Takođe, ističu da predstava „Jedino lice sreće“ ima izuzetan značaj, jer po prvi put od osnivanja, ujedinjuje snage profesora, alumnista i studenata tri umjetnička fakulteta Univerziteta Crne Gore i predstavlja svojevrsnu premijernu operu-jednočinku domaćih akademskih snaga.
"Projekat predstavlja omaž braći Hajdn, vješto povezuje fragmente kantate “Ovacije“ i djelove poznatih simfonija starijeg, planetarno poznatog kompozitora Franca Jozefa Hajdna, sa izuzetnim muzičko-scenskim ostvarenjem – njemačkom komičnom operom “Kontrabasista iz Vergla“ koju je komponovao njegov mlađi brat Johan Mihael Hajdn. Ova operska predstava otvara put spajanju uzvišene muzičko-filozofske misli iz kantate “Ovacije“ F. J. Hajdna sa svakodnevnim scenama iz komične opere (zingšpila) J. M. Hajdna, čime se predstava oblikuje kao cjelovito muzičko-scensko djelo", navodi se u saopštenju.
Takođe, dodaju da je se za idejni koncept i muzičku dramaturgiju ove operske predstave pobrinula dr muzikologije i operska umjetnica Sara Vujošević Jovanović, profesorica sa Fakulteta dramskih umjetnosti, dok je za režiju zadužena Minja Novaković, alumnistkinja Fakulteta dramskih umjetnosti.
Scenografija je povjerena profesorima i studentima osnovnih i master studija studijskog programa Vajarstvo, sa Fakulteta likovnih umjetnosti. Na projektu su radili profesori Željko Reljić i Adin Rastoder, zajedno sa studentima: Milutinom Kasomom, Evgenijom Popović, Ivom Tripković, Vasilijem Anđušićem, Bobanom Vlahovićem. Takođe, na izradi scenografije angažovan je i poznati umjetnik iz Srbije, Milan Marković. Operski solisti su Sara Vujošević Jovanović (sopran) i Dimitrije Grinih (bariton), a dirigent je Oleksij Molčanov, prof. sa Muzičke akademije, Cetinje.
Sastav orkestra čine profesori, alumnisti i studenti Muzičke akademije sa Cetinja, kao i istaknuti umjetnici izvođači iz Rusije i Ukrajine: Marija Lazuka i Tanja Bogdanović (violine), Gljeb Bednjakov (viola), Vladimir Stoljetov/ Teodora Uskoković i Maja Antić Kalezić (violončela), Aleksandra Trifunović (kontrabas), Dijana Orlandić (flauta), Mikola Gorbenko (oboa), Nikola Kovačević (horna), Anica Bulatović (truba), Oleksij Molčanov (čembalo I), Anja Abramović-Vujović (čembalo II), pod budnim okom umjetničkog rukovodioca kamernog orkestra: Tanje Bogdanović. Notografi su Georgij Solomatin i Vasilije Vujadinović. Za prevod libreta zingšpila je zadužena Gabrijela Strugar Schneider, dok je operator za titlove Doroteja Bušković.
U ovoj jedinstvenoj operskoj predstavi učestvuju studenti i alumnisti sa Fakulteta dramskih umjetnosti, sa studijskog programa Gluma, iz klasa profesora Branimira Popovića i Branislava Mićunovića: Kristina Mrkić, Iskra Zeković, Darija Pravilović, Marija Vujović, Aleksa Balević i Luka Stanković. Koncertmajstori su: Anja Abramović Vujović i Oleksij Molčanov.
Za koreografiju i scenski pokret zadužena je Tamara Vujošević-Mandić, dok je kostimograf Jelena Roganović. Izvršni producent je Ognjen Savić.
Reprizno igranje u Kraljevskom pozorištu “Zetski dom” je zakazano za 30. septembar, dok je u Podgorici predviđeno u oktobru, zaključuje se u saopštenju.