Zbog spriječenosti Lenke Blehove Čelebić da doputuje u Crnu Goru i predstavi svoj rad kako smo ranije najavili, Pontifikal će predstaviti mr Milorad Durutović, književni urednik i organizacioni sekretar NVO Matice srpske – Društvo članova u Crnoj Gori, Zvonimir Deković koji će u ime Hrvatskog nacionalnog vijeća u statusu izdavača govoriti na promociji Pontifikala grada Kotora i mr Natalija Đaletić, koizdavač i lektor publikacije.
Hrvatsko nacionalno vijeće Crne Gore (Tivat) i Boka F (Podgorica) objavili su 2020. godine monumentalnu monografiju Lectionarium et Pontificale Catharense 1166 (Lekcionar i Pontifikal Kotorske biskupije iz 1166. godine). Riječ je o najstarijoj knjizi na tlu Crne Gore ikad. Unesena je kroz portal katedrale Sv. Tripuna na dan njezina svečanog otvaranja 1166. godine i tu je služila kotorskim biskupima sve do 1876. godine, kad je odnesena u St. Peterburg. Za nju su znali svi veliki filolozi 19. stoljeća, od Jerneja Kopitara do Franca Miklošiča i Vatroslava Jagića, kao i evropska stručna javnost. No tek su se danas stekli uslovi da se njezino spomeničko bogatstvo i naučni potencijal predstave u punom sjaju i s kritičkom aparaturom.
Pisana je latinskom beneventanom, a original je paleografski raščitala, s biblijskim knjigama sravnila i uvodnu studiju napisala češko-crnogorska klasična filologinja, povjesničarka i paleografkinja Lenka Blechová Čelebić, koja je sve ove discipline apsolvirala na Karlovom sveučilištu (osnovanom 1348.), dakle na jednoj od najpozvanijih adresa u svijetu za ovu vrstu nauke.
Fototipski blok s komentarima na marginama broji 404 stranice, uvod naučnice s kritičkim aparatom 70 stranica (Kotor i Evropa u XII stoljeću) i posebni blok Documenta Catharensia ostatak do 509 stranica na formatu 29x25 cm.
Ovo kapitalno izdanje, na koje se praktično čekalo stoljeće i po, dizajnirao je poznati mađarski dizajner Attila Kapitany.
Originalni manuskript sadrži citate iz ukupno 73 biblijske knjige (Knjiga izlaska, Ezekijel, Poslanica Hebrejima, Psalmi, Zaharija itd.). Lenka Blehova je ove citate prepoznala u broju od više od 1000 te na margini komentarisala, skupa s citatima velikih crkvenih otaca Zapadne crkve (Beda Venerabilis, odnosno Prečasni,
Anselmo iz Canterburyja, Izidor Seviljski i dr.). Posebna vrijednost ovog kritičkog izdanja su napisi unutar rukopisa uneseni beneventanom, pismom korišćenim do 14. stoljeća, pravne, političke i religijske prirode, koje je naučnica i kritički uredila i ispisala na marginama. Korpus Documenta Catharensia donosi mnoge nepoznate pojedinosti, počevši od 12. stoljeća, u oblasti života i rada Katoličke crkve te njezinih vjernika i naroda Boke kotorske od srednjovjekovlja do novih vremena i naučno je izvanredno značajan.
Monografija je opremljena bogatim imenskim i stvarnim registrom na bazi istraživanja u arhivima Vatikana, Berlina, Kotora, Praga itd. Štampana je u 500 numerisanih primjeraka (Editio numerata).
Recenzent ove vrijedne monografije je fra Domagoj Volarević, liturgičar s KBF iz Splita, a urednici su Neven Staničić iz Tivta i prof. dr. Vanda Babić sa Sveučilišta u Zadru.