Ukazuju na posljednji u nizu incidenata, koji se dogodio prije četiri dana , a kada je na deponiji na Brajićima izbio požar koji je zahvatio gomilu nataloženog otpada od kada sa tog lokaliteta neprekidno izbija dim.
-Po ko zna koji put se javlja ovaj požar na lokalitetu Brajići koji ne može da se ugasi, radi se o požaru koji je iz dubine i požar koji šteti svima , mješatnima Brajića i budvanima .Radi se o dimu koji nije specifičan i koji je izuzetno toksičan i opasan, nije iz planine , nastao je zbog višegodišnjeg taloženja smeća i otpadnog materijala na ovom lokalitetu, ističe vd predsjednika MZ Brajići Nikola Stojanović.
Zbog ovog ekološkog inciednta poručuje da bi deponiju trebalo zatvoriti i da je potrebno da nadležni preduzmu hitne mjere u tom pravcu , te naglašava da postoje institucije koje treba da utvrde šta na deponiji sagorijeva.
- Do sada sa tog mjesta nije napravljena niti jedna analiza o česticama, a ja lično apelujem na opštinske, državne organe i sve državne institucije da se na deponiju Brajići stavi tačka i da se privede namjeni, kazao je Stojanović.
Mještani smatraju da je potrebno sačuvati dragocjeni prirodni resurs i privjesti ga namjeni, a da se Brajići valorizuju, kako kažu , kao mjesto bez otpada, koje može da obogati turističku ponudu Budve.
Podsjećamo da se gotovo kompletan otpad sakupljen na teritoriji Crne Gore, odlaže na neku od divljih deponija u zemlji , a da su od uređenih trenutno u funkciji dvije sanitarne –Možura koja se nalazi na granici opština Bar i Ulcinj i sanitarna deponija Livade u opštini Podgorica.
Jadranka Nikić