Postrojenje, Foto: Otpadne vode d.o.o Budva
"Kada poredimo sa 2020. godinom, to su količine koje su do 20 odsto veće kako u junu i julu, tako i u avgustu mjesecu. Na kraju godine je konstantno evidentan porast otpadne vode koja se prečišćava na postrojenju u Bečićima. Vjerovatno je to uzrokovano povećanim brojem stanovnika kako zimi tako i ljeti, kao i sve većom izgradnjom stambenih i hotelskih kapaciteta u Budvi", istakao je Radulović.
On je saopštio da je trend rasta evidentiran i u septembru.
"Septembar je u prvih 15 godina pokazao evidentan rast, oko 15 odsto u odnosu na prošlu godinu. Ali, do kraja mjeseca očekujemo rast od 15 do 20 odsto u poređenju sa 2021. i 2022. godinom", naveo je.
Kako je Radulović ukazao, trend rasta primijećen i u mjesecima van glavne turističke sezone.
"I tokom zimskog perioda imamo rast, ali tada radimo sa polovinom svojih kapaciteta. U tim mjesecima se zaista trudimo da odgovorimo našem zadatku i vidimo da su naši kapaciteti i tada opterećeni. To znači da moramo da intenzivnije radimo, intenzivnije da izvlačimo mulj i da uspijemo da servisiramo i pripremimo svu opremu za period turisitčke sezone kada ona radi punim kapacitetom", kazao je direktor preduzeća Otpadne vode.
Radulović, Printscreen: Youtube/RTV Budva
On je podsjetio da je prije mjesec i po dana riješen problem sa ponovnim potpisivanjem ugovora sa Albanijom, te da se mulj i dalje odvozi tamo. Pored toga, aktuelan je i dijalog sa nadležnim institucijama u cijlju rješavanja ovog problema na regionalnom nivou.
Prostornim planom predviđena regionalna postrojenja u centralnom dijelu Crne Gore, na jugu i na sjeveru
Na pitanje da li je unutar zemlje moguće izgraditi postrojenje koje bi tretiralo mulj iz svih preduzeća koja se bave prečišćavanjem otpadnih voda u Crnoj Gori, Radulović je odgovorio:
"Prije početka turističke sezone nismo imali riješen problem odvoza mulja i taj problem je na neki način pokrenuo rješavanje tog pitanja. Mi smo se u tom trenutku obraćali Agenciji za zaštitu životne sredine, resornom ministarstvu i svim relevantnim institucijama, kako bi ih zaista upoznali sa problemom i dodatno informisali o važnosti rješavanja tog problema na nacionalnom nivou. Imali smo zadovoljavajući odziv od njih, tako da smo uvidjeli da je i predlogom Prostornog plana za Crnu Goru predviđeno da se ta postrojenja nalaze u Podgorici, Budvi i jednom gradu na sjeveru zemlje. Vidimo da su i Agencija i Ministarstvo vidjeli da i u prostornoj dokumentaciji mora biti definisano u kojem gradu će biti izgrađeno postrojenje koje će tretirati kanalizacioni mulj na regionalnom nivou", kazao je Radulović, koji je saopštio da je tokom ljeta sve funkcionisalo besprekorno kada je u pitanju prečišćavanje otpadnih voda u Budvi, te da su evidentirane dvije havarije koje su uspješno i brzo sanirane.
Pogledajte kompletan snimak gostovanja:
M.S.