Foto: Portal RTV Budva
Među potpisnicima je i naša medijska kuća Radio Televizija Budva, u čije ime je memorandum potpisala izvršna direktorica Iva Pavlović.
Ona je kazala da je izuzetno obradovao poziv da lokalni javni emiteri potpišu jedan ovako važan memorandum o saradnji i iznijela očekivanje da će to doprijnijeti boljem razumijevanju procesa evropske integracije na nivou lokalne sredine.
“Običan građanin Budve mora da zna šta on ima od toga, ne može to da ostane u nedorečenoj frazi i treba da shvati i da razumije da taj proces jeste naporan, ali je ujedno divan i jako zabavan. Zato što je zaista sjajno gledati kako se vaš grad, kako se vaša lokalna zajednica polako transformiše, usvaja neke evropske prakse dijaloga, komunikacije, usvaja strategije i postaju na kraju svjesni koliko oni sami mogu da doprinesu cijelom procesu.”, poručila je Pavlović.
Ministarstvo evropskih poslova potpisalo je Memorandum o saradnji sa 15 lokalnih javnih emitera kako bi se postigla bolja saradnja i podrška u informisanju građana o putu ka članstvu u Evropskoj uniji.
"Jedan od ključnih ciljeva koji se želi postići sprovođenjem Strategije informisanja javnosti o pristupanju Crne Gore EU za period 2023 – 2026. godine, jeste osnažiti ulogu medija građana i građanki o Evropskoj Uniji", naveli su iz resornog Minastarstva.
Potpisivanje memoranduma, Iva Pavlović, Foto: Portal RTV Budva
Otvarajući događaj, glavni pregovarač Predrag Zenović je istakao da je uloga novinara od presudnog značaja u pojašnjenju procesa evropske integracije građanima, te da bliskost lokalnih javnih emitera sa zajednicom daje moć da na najdirektniji način osiguraju da svaki građanin dobije pravovremene, tačne i razumljive informacije, koje su neophodne da bi se formiralo informisano i angažovano društvo.
“U trenutku kada Crna Gora žuri ka evropskoj budućnosti, važnost vaše misije postaje još izraženija. Kroz precizno i odgovorno izvještavanje, lokalni javni emiteri igraju ključnu ulogu u oblikovanju javnog mnjenja, podstičući dijalog i razumijevanje među građanima. To je od suštinskog značaja za izgradnju čvrstih temelja demokratije i za promociju vrijednosti koje su u srži evropskog identiteta”, poručio je Zenović.
Generalni direktor Direktorata za medije u Ministarstvu kulture i medija Neđeljko Rudović je kazao da lokalni javni emiteri predstavljaju veliki potencijal za razvoj demokratskih procesa u svojim zajednicama, jer mogu doprinijeti većoj otvorenosti rada lokalnih vlasti, informirati građane, te ih podstaći da govore o problemima, učestvuju u političkim procesima na lokalnom nivou.
“Novim zakonom o audiovizuelnim medijskim uslugama, koji očekujemo da uskoro bude razmatran i usvojen, i koji je potpunosti usklađen sa Direktivom EU, predviđen je model za finansiranje lokalnih javnih emitera koji je sličan rješenju koje važi za nacionalnog javnog emitera. To znači da će opštine imati obavezu da finansiraju lokalne javne emitere u tačno određenom procentu, zavisno od iznosa budžet“, kazao je Rudović.
Direktivom EU, predviđen je model za finansiranje lokalnih javnih emitera koji je sličan rješenju koje važi za nacionalnog javnog emitera. To znači da će opštine imati obavezu da finansiraju lokalne javne emitere u tačno određenom procentu, zavisno od iznosa budžet“, kazao je Rudović.
On je pojasnio i da je nacrtom Zakona o audiovizuelnim medijskim uslugama predviđene izmjene u dijelu predlagača članova Savjeta lokalnih javnih emitera radi daljeg eliminisanja političkog uticaja, ali i u cilju njihove veće odgovornost prema zajednici.
„Crna Gora se može razvijati po uzoru na evropske demokratije samo ako ima slobodne i profesionalne medije, a 15 aktivnih lokalnih javnih emitera, među kojima imamo i šest tv stanica, važan su dio naše medijske zajednice i definitivno zaslužuje našu dodatnu pažnju“, kazao je Rudović
Naša medijska kuća, zajedno sa ostalim partnerima, ima sada priliku da aktivno doprinese oblikovanju javnog mnjenja i edukaciji građana o ovom važnom procesu, što je još jedan korak ka transparentnijem i informisanijem društvu.
Foto: Portal RTV Budva
Saradnja će se, kako je predviđeno, ostvarivati kroz osmišljavanje i sprovođenje informativnih i edukativnih programa, medijskih kampanja i projekata od obostranog interesa, organizaciju i sprovođenje različitih aktivnosti sa ciljem unapređenja znanja novinara/ki o procesu evropske integracije, te pružanje podrske medijima u obezbjeđivanju sagovornika i odabiru tema.
D.B.