Foto: Portal RTV Budva/arhiva
Vijesti pišu da je u paketu sa petogodišnjim Programom privremenih objekata bila i informacija o potrebi zaključenja aneksa ugovora o korišćenju plaža, kupališta i lokacija za postavljanje privremenih objekata i cjenovnik početnih naknada za korišćenje, odnosno zakup morskog dobra.
Izvori lista tvrdi da su se Odovićevom predlogu suprotstavili potpredsjednici Vlade Aleksa Bečić i Nik Gjeloshaj, koji je na sjednici kazao da ti dokumenti nijesu prošli ni Vladinu Komisiju za ekonomska pitanja i finansijski sistem (KEP).
“Iako je Odovićev predlog branio i ministar turizma Vladimir Martinović iz redova Demokrata, predlog je skinut sa dnevnog reda. Prilikom usvajanja dnevnog reda na sjednici Vlade Odovićevi predlozi se nijesu našli među dokumentima, već su uvršteni na polovini sjednice. To je dodatno izazvalo sumnju, da se dokument želi pošto-pošto usvojiti. To je odmah izazvalo podozrenje Bečića i ostalih ministara, jer je u pitanju dokument koji nije ni prošao KEP, što je Gjeloshaj i potvrdio na sjednici“, rekao je izvor lista.
On smatra da je još simptomatičnije bilo to što je Vlada unaprijed zakazala sjednicu na kojoj je trebalo da objelodani da će stari ugovori biti aneksirani, ali i da je usvojen novi Program privremenih objekata za naredni petogodišnji period, te da je Atlasom kupališta predviđeno još 16 novih, za koje će Morsko dobro jedino raspisivati tender.
Stav ministara iz redova Demokrata je, tvrde izvori Vijesti, da se svi postojeći ugovori aneksiraju, da nema novih privremenih lokacija, niti plaža.
“Problematizovalo se zbog čega se pojavio povećan broj privremenih lokacija, te nove plaže. Stav Demokrata je izričit da tek nakon sezone treba da se izvrši analiza i uradi novi Program privremenih lokacija, Atlas kupališta. Problematizovalo se i to što se među 16 kupališta našlo i tri u Budvi, što bi značilo da se tenderi raspisiju u vrijeme izbora”, objasnio je izvor.
Nakon rasprave Odovićev predlog je skinut sa dnevnog reda i moraće prethodno da prođe KEP. Drugi sagovornik rekao je da je ministar sam tražio da se ova tačka odloži, iako je moglo sve da se usvoji na ovoj sjednici.
Odović je predložio Vladi da se usvoji Program privremenih objekata za period od ove do 2028, koji je pripremilo Morsko dobro, a prema kojem je u odnosu na minuli petogodišnji, koji je istekao krajem prošle godine za 18 lokacija više i uglavnom povećanje se odnosi na područje Tivta.
Prema dokumentima u koja su Vijesti imale uvid, predviđeno je novim programom 2,25 hilada novih privremenih lokacija.
Predlog Odovića je i da novih 16 plaža bude jedino dato na tender koji bi se realizovao narednog mjeseca, a sva ostala kupališta sa privremenim objektima da stari zakupci pripreme do 1. maja.
Vijesti su pitale resor Odovića kako je moguće da se ovi tenderi mogu sprovesti do početka sezone dok se ne mogu sprovesti oni koji se odnose na lokacije koje su koristili stari zakupci plaža. Odgovor nije stigao.
Cjenovnik početnih naknada za korišćenje, odnosno zakup morskog dobra po kome su cijene uvećane u odnosu na važeći uradilo je Morsko dobro i na njega je Odovićev resor dao saglasnost.
Na pitanje kako se mogu sprovesti tenderi za nove plaže, a ne i za stare iz Morskog dobra je rečeno da će ispoštovati svaku odluku Vlade, a ako se sada raspišu tenderi za svih 580 kupališta za koje su predloženi aneksi nema vremena da se realizuju tenderski postupci do 1. maja a, što bi ugrozilo sezonu, jer plaže ne bi spremne dočekale turiste.
Oni su pojasnili da se tender za 16 kupališta mora sprovesti, jer su to potpuno nove plaže i do sada nijesu imale zakupce.
Na pitanje da li će se zakupnina prilikom aneksiranja ugovora obračunavati po novom cjenovniku, kojim su naknade za ustupanje djelova obale uvećane u odnosu na dosadašnji, u Morskom dobru ističu da će i u ovom slučaju Vlada odlučivati a oni to primijeniti.