Ilustracija, Foto: Pixabay
Za ovu studiju istraživači su htjeli da bolje razumiju vezu između vremena odlaska na spavanje i srčanih bolesti.
Kako bi to učinili, analizirali su postojeće podatke o spavanju od nešto više od 88.000 odraslih osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Vrijeme kada su učesnici zaspali i kada su se budili prikupljeno je tokom sedmodnevnog razdoblja pomoću uređaja koji su nosili na zapešću.
Istraživači su takođe sproveli različite upitnike kako bi zabilježili podatke o demografskim činiocima, zdravlju i načinu života.
Nakon prosječnog razdoblja praćenja od 5,7 godina, ponovno su analizirali učesnike tražeći dijagnoze povezane sa srčanim bolestima, poput srčanog udara, moždanog udara, zatajenja srca i sl.
Što su otkrili?
U ovoj studiji postojalo je vrijeme odlaska na spavanje povezano s nižim rizikom od razvoja srčanih bolesti: između 22 i 23 sata.
Oni koji su išli na spavanje u ili nakon ponoći imali su najveću vjerovatnost za razvoj srčanih bolesti, čak i nakon što su uzeli u obzir činioce poput dobi, pola, trajanja sna pa čak i hronotipa spavanja.
Tačnije, odlazak na spavanje u ponoć ili kasnije povezan je s 25% većim rizikom od srčanih bolesti.
Važno je napomenuti da su ovi nalazi primjer korelacije, a ne nužno uzročnosti.
Dakle, bilo da želite brinuti o zdravlju svog srca ili samo vratiti svoj raspored spavanja u normalu, ovo istraživanje pokazuje da bi vrijeme između 22 i 23 sata moglo biti najbolje vrijeme za odlazak na spavanje, piše MindBodyGreen.