Foto: Mina
"Škola osuđuje postupak profesora Čečovića. Nama se crtaju mete, a meta sam, prije svega, ja", rekla je Vučurović na konferenciji za novinare.
Vučurović je istakla da nije bila direktorica Gimnazije kada se dogodio incident sa Vujisić 2021. godine, već da je o tome naknadno obaviještena.
Kako je dodala, Vujisić nije više bila učenica Gimnazije kada joj se obratila sa pritužbama na račun Čečovića.
Vučurović je rekla da je, nakon što je upoznata sa slučajem, tražila od Čečovića da se u roku od sedam dana izjasni, dodajući da je on odgovorio da se “preigrao u slobodi”, kao i da je bio svjestan da je prekršio nastavnički kodeks.
"Ono što je meni pružilo zakonskog osnova da reagujem je to što je priznao da se "preigrao". Ona je bila punoljetna i završila je školu. Ja sam joj rekla da se obrati pravosudnim organima, a ona je kazala da to ne želi jer se plaši reakcija oca", kazala je Vučurović.
Ona je dodala da osuđuje ponašanje profesora, ali da, kao direktorica, nije mogla da po službenoj dužnosti reaguje jer je Vujisić punoljetna.
"Razumijem, apsolutno, osjećanje mlade Sare i sigurno da nema osobe koja ne osuđuje čin profesora Čečovića", rekla je Vučurović, dodajući da je zakon davao mogućnost da Vujisić sama prijavi seksualno uznemiravanje.
Kako je naglasila, direktor škole to nije mogao da uradi po službenoj dužnosti, jer je Vujisić punoljetna.
"Sigurno da nema nikakve dileme da je bila maloljetna osoba da bismo uradili sve onako kako zakon propisuje, kako smo i sad uradili", naglasila je Vučurović.
Ona je kazala da je potrebno mijenjati zakone.
"I svi stajemo, kao što ste vidjeli, rame uz rame sa Sarom, da se borimo da se taj zakon promijeni", rekla je Vučurović.
Ona je kazala da je Čečović rekao da stoji na raspolaganju organima pravde, i dodala da mu je, zbog teže povrede radne obaveze, izrečena kazna i oduzeto 30 odsto plate.
Vučurović je rekla da je, putem redovnih hospitacija, pratila rad Čečovića.
Upitana da li je događaj tada prijavila Ministarstvu prosvjete, Vučurović je kazala da nije dobila pravni savjet da to treba da uradi.
"Radili smo u okviru svojih nadležnosti", rekla je Vučurović.
Ona je navela da je Čečović 2020. godine preuzet iz škole u Bijelom Polju, a da ga je zaposlila bivša direktorica Gimnazije, Zoja Bojanić Lalović.
"Čečević je, bez ikakvih preporuka pisanih, preuzet iz Srednje stručne škole iz Bijelog Polja u Gimnaziju", kazala je Vučurović, ističući da je ona tada bila profesorica Gimnazije.
Prema riječima Vučurović, Bojanić Lalović je Čečovića predstavila kao vrsnog edukatora i čovjeka od velikog ugleda.
Kako je dodala, Bojanović Lalović je Čečovića zaposlila i u privatnoj Gimnaziji u Podgorici, a on je anažovan i u Zavodu za udžbenike i nastavna sredstva.
Vučurović je naglasila da u Gimnaziji rade transparentno, navodeći da je ta škola velika upravo zato što se vrlo hrabro nosi sa izazovima kakav je i ovaj koji je pogodio Vujisić.
Odgovarajući na pitanje novinara o disciplinskom postupku protiv Čečovića, Vučurović je istakla da se, u slučajevima kada se profesor izjasni da je kriv, kazna određuje bez organizovanja disciplinske komisije.
"On je sam prihvatio krivicu, nije negirao, nije bilo potrebe za vođenjem postupka, tako kaže zakon", navela je Vučurović.
Ona je naglasila da imaju nultu toleranciju u vezi sa slučajevima poput ovog, kao i da ohrabruju svakog roditelja i učenika da to prijave.
Advokatica Ivana Jončić istakla je da je Vučurovič u slučaju Vujisić djelovala u skladu sa nadležnostima i pravovremeno.
Kako je kazala, Vučurović je pravovremeno, nakon što je dobila mejl od Vujisić, to prepoznala kao inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka i, u skladu sa Zakonom o radu, Kolektivnim ugovorom i Ugovorom o radu Čečovića, pokrenula disciplinski postupak u zakonom određenom roku.
Jončić je istakla da je seksualno uznimiravanje kao krivično djelo uvršteno izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crna Gore tek krajem prošle godine, podsjećajući da je on stupio na snagu početkom januara ove godine.
"Sankcionisan je za težu povredu radne obaveze novčanom kaznom. Više od toga direktorica nije imala osnova da uradi", naglasila je Jončić, dodajući da se ne mogu donositi odluke za koje nema osnova u zakonu ili u nekom drugom propisu na koji se zakon poziva.
Odgovarajući na pitanje novinara, Jončić je kazala da nema pravnog osnova da Čečović dobije otkaz.
Ona je istakla da se zato pominje promjena Zakona o radu u smislu kvalifikacije teže povrede radne obaveze kao osnova za otkaz.
"Mi danas u Zakonu o radu nemamo takvo neko djelo gdje bi ovakvu situaciju podveli pod to dijelo", rekla je Jončić, dodajući da je vrijeme da i Zakon o radu bude izmijenjen u tom dijelu kako bi se u sljedećim svim situacijama moglo adekvatno odgovoriti.
Kako je istakla, Zakon o radu se nije u tom dijelu promijenio, kao ni Kolektivni i Ugovor o radu sa zaposlenim.
(Mina)