11-12-2024

Zabrana plastičnih kesa ili novi udar na džepove potrošača?

Umjesto ekoloških benefita, potrošači suočeni sa visokim cijenama kesa i manjkom kontrole.


Ilustracija, Foto: Unsplash

U Crnoj Gori je 20. oktobra stupila na snagu zabrana upotrebe plastičnih kesa debljine od 15 do 50 mikrona. Ipak, umjesto očekivanih pozitivnih efekata na životnu sredinu, potrošači su suočeni s novim problemima – visoke cijene kesa i cegera, jasno istaknute pored kasa, izazivaju nezadovoljstvo. Posebno su pogođeni oni koji često obavljaju kupovinu, jer veće cijene ekoloških alternativa postaju značajno finansijsko opterećenje.

Direktorica Centra za zaštitu potrošača, Olga Nikčević, istakla je da su građani opravdano frustrirani trenutnom situacijom.

"Cilj zabrane plastičnih kesa bio je zaštita životne sredine i smanjenje zagađenja, ali se sada čini da su trgovci pronašli način da zarađuju na račun potrošača. Tvrde kese, koje su sada u ponudi, prilično su skupe. Ako vam zatrebaju tri ili četiri kese, platićete ih i do jednog eura", kazala je Nikčević u izjavi za Radio Budva.

Dodala je da mnogi potrošači nisu navikli na nove okolnosti i često zaboravljaju da ponesu cegere.

"Ljudi dolaze s posla, zaborave ceger, a onda moraju da kupe nekoliko tvrdih kesa. Pitanje je i da li su te kese biorazgradive. Lično ne vjerujem da jesu", navodi ona.

Nikčević je ukazala i na širu problematiku zaštite potrošača, koja, prema njenim riječima, stagnira.

"U radnjama se često susrećemo s nepravilnostima. Cijene nisu jasno označene, a proizvodi su teško povezivi sa istaknutim cijenama. Na to se nadovezuje i mali broj radnika u trgovinama, što dodatno otežava kupovinu", rekla je.

Takođe je naglasila da je nadzor nad sprovođenjem zabrane kesa i poštovanjem pravila u prodavnicama minimalan.

"Broj inspektora je nedovoljan, posebno s obzirom na to da se svakodnevno otvaraju novi marketi. Reorganizacija u Ministarstvu dodatno je otežala situaciju, što objašnjava nedostatak pravovremenih reakcija", zaključila je Nikčević.

Potrošači sada postavljaju pitanje: da li je zabrana plastičnih kesa ostvarila svoj cilj ili je samo donijela dodatni teret na njihove budžete?

Podsjetimo, Vlada je u oktobru donijela uredbu kojom se uvodi naknada od 0,03 eura po komadu za prodaju plastičnih kesa debljine veće od 50 mikrona. Trgovci mogu koristiti papirne kese bez naknade, što ne opterećuje budžet kupaca. Sredstva od naknade idu u Fond za zaštitu životne sredine i koriste se za informativne kampanje o štetnosti plastičnih kesa. Cilj uredbe je smanjenje upotrebe plastičnih kesa, poboljšanje upravljanja otpadom i smanjenje negativnog uticaja na životnu sredinu i zdravlje ljudi.

D.B.