Foto: Pixabay
Kako prenosi The Guardian, Zakerberg je naveo da će Meta usvojiti model sličan onom na platformi X, gdje korisnici sami dodaju kontekst i upozorenja na potencijalno lažne ili obmanjujuće informacije. Ova promjena, kako je rekao, dijelom je motivisana željom da se suprostavi sve većoj cenzuri koju sprovode vlade i mejnstrim mediji.
Ova odluka dolazi u trenutku kada se američka društvena i politička klima značajno promijenila, posebno nakon posljednjih predsjedničkih izbora. Zakerberg je izrazio zabrinutost zbog sve većeg pritiska na tehnološke kompanije da cenzurišu određene sadržaje, te je naglasio da će Meta nastaviti da se bori za slobodu govora, uz istovremeno preduzimanje mjera protiv širenja štetnog sadržaja kao što su govor mržnje, dezinformacije i prijetnje nasiljem.
Međutim, odluka Mete da ukine sisteme za provjeru činjenica izazvala je brojne reakcije u javnosti i među stručnjacima. Kritičari upozoravaju da bi ova promjena mogla dovesti do širenja dezinformacija i teorija zavjere, što bi imalo ozbiljne posljedice po demokratske procese. S druge strane, zagovornici slobode izražavanja smatraju da je ova odluka korak u pravom smjeru i da će doprinijeti stvaranju otvorenijeg i slobodnijeg internet prostora.
Ova promjena u politici Mete predstavlja značajan test za koncept moderacije sadržaja na društvenim mrežama i otvara pitanje kako održati ravnotežu između slobode izražavanja i potrebe za zaštitom od štetnog sadržaja.
Izvor: The Guardian