24-12-2019

Zakonodavni odbor podržao Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti

Nakon što je juče skupštinski Odbor za ljudska i manjinska prava podržao Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti, danas je to učinio i Zakonodavni odbor. Za Predlog zakona glasalo je sedam poslanika vlasti- Demokratske partije socijalista i poslanik Liberalne partije Andrija Popović, dok su protiv bili dva poslanika opozicije.

Zakonodavni odbor podržao Predlog zakona o slobodi vjeroispovijesti | Radio Televizija Budva

Foto: Mina

Tokom današnje rasprave potpredsjednik Vlade i ministar pravde Zoran Pažin je poručio da Vlada ispunjava svoju ustavnu i programsku obavezu da obezbijedi jednaka prava i slobode svih vjerskih zajednica i vjernika u Crnoj Gori, ali i onih crnogorskih građana koji nijesu vjernici. Sa druge strane, opozicioni poslanici iz redova Demokrtaskog fronta i SNP-a smatraju da je ovo pitanje politički motivisano, te da je Crnoj Gori potreban novi Zakon koji počiva na dijalogu.

“U Crnoj Gori, kao i svuda gdje ima vladavine prava, vlasništvo nad imovinom se može utvrditi jedino dokazima o vlasništvu, pravni subjektivitet se može steći samo registracijom kod državnog organa, a javna kulturna dobra se mogu koristi samo u skladu sa zakonom,“ naglasio je Pažin.

Ocijenio je da bi bio neustavan svaki onaj zakon koji bi bilo kojoj vjerskoj zajednici omogućio da uživa prava koja niko drugi u Crnoj Gori nema.

“Vlada nema druge namjere do ispunjenja svoje ustavne obaveze da ovim zakonom, u građanskoj Crnoj Gori, garantuje svima jednaka prava i jednako važenje zakona za sve vjerske zajednice, za vjernike svih vjeroispovijesti, ali i za one građane koji nijesu vjernici”, podvukao je potpredsjednik Pažin.

On je ocijenio da će svako ko je pročitao Prijedlog zakona vidjeti da u njemu ne postoji nijedna odredba koja bilo koju vjersku zajednicu stavlja u podređen položaj, već sve odredbe zakona jednako važe za sve.

“Takođe, ovaj Prijedlog zakona ne propisuje ad hoc pravna pravila koja posebno važe za vjerske zajednice, već na ravnopravan način uvodi u naš pravni poredak sve vjerske zajednice. Tako se već utvrđena pravna pravila koja važe za druga pravna lica odnose na registraciju i evidenciju vjerskih zajednica koje žele da im država prizna svojstvo pravnog lica”, naglasio je.

Na isti način, objasio je Pažin, bilo koji imovinski spor države sa vjerskom zajednicom rješava se primjenom istih pravnih pravila i procedura koja važe za sve druge imovinske sporove u Crnoj Gori.

“U slučaju bilo kog imovinskog spora svaka vjerska zajednica imaće mogućnost da iskoristi čak šest nivoa pravne zaštite, uključujući i zaštitu pred domaćim sudovima i Evropskim sudom za ljudska prava, prije finalne odluke o vlasništvu nad spornom imovinom. Ovim je svakoj vjerskoj zajednici, na istovjetan način kao i svim drugima u Crnoj Gori, garantovano pravo na jednaku zaštitu sloboda i prava u zakonom propisanom postupku,” pojasnio je on.

Osim toga, naveo je Pažin, država ima ustavnu i zakonsku obavezu da štiti kulturne vrijednosti, ocjenjujući da vjerski objekti predstavljaju veoma značajan dio kulturnog identiteta Crne Gore, koji je država po Ustavu dužna da štiti.

On je saopštio da mu je drago da je jučerašnja rasprava na Odboru za ljudska prava ipak pokazala da u Crnoj Gori postoji dovoljno političke zrelosti da i o onim političkim pitanjima i stavovima u kojima se veoma razlikujemo možemo voditi dostojanstven dijalog, uz međusobno uvažavanje.

Sa druge stane, opozivija smatra da Prijedlog zakona treba zaustaviti. Poslanik DF-a Milun Zogović naglasio je da je Crnoj Gori potreban novi zakon koji će biti donešen dijalogom.

“Ovaj tekst ne može dobiti prohodnost na ovom odboru zbog načelnih nedostataka”, jasan je Zogović.

Sa njim se složio i Veljko Vasiljević iz DF-a, koji je poručio da sva crkvena imovina pripada Mitropoliji crnogorsko-primorskoj.

Poslanica Demokratskog fronta Marina Jočić poručila je da je pitanje ovog zakona daleko od pravnog, te dodala da je političko.

“Podržavam sve zaključke zakonodavnog odbora koje smo dobili u petak. Kako ste pokušali kao magovi mahinacija da je hakovano, mi drugi nismo dobili. Ne znamo šta stručna služba misli, tražićemo istragu na vas presjednice i sekretara koji ste vršili pritisak na zaposlene. U narodu je poznata izreka caru carevo bogu božije. Ima neko iznad nas, kao nešto najgore je bilo krade iz crkve, a vi ste krenuli da ukradete jednu crkvu. Do sada ste krali što je na zemlji a sad pokušavate da ukradete što je za nebo vezano. Kad vam bude najgore u životu sjetite se trenutka kada ste oteli od crkve”, kazala je Jočić.

Poslanik SNP-a Srđan Milić naveo je da je ovo legendarni Prijedlog zakona, jer odavno ni jedan nije uspio ovoliko zakona da prekrši.

“Krši se zakon o zaštiti podataka ličnosti, presuda suda u Strazburu, stečena prava, zakon o NVO, državnoj i imovini i svojinsko pravnim odnosima, oni su rekli da jenovo zalon o crkvenoj imovini a ne slobodi vjeroispovijesti to su rekli Simović, Pažin, Zenka i Milo Đukanović. Krši se Zakon o PIO, socijalnom,…i ustav knjaževine Crne Gore iz 1905. Sprema se rješenje da se vrati što je državi prihvatalo. Crkvena imovina je suština ovog zakona. U vama se broje čovjek, državni funkcioner i pravnik i ako se ne možete oduprijeti onom što je nalog predsjednika partije predložili ste nešto što ni student nema da da”, naveo je Milić.

Pažin je poručio poslaniku Zogovoću da je kada je kazao da sila Boga ne voli, izostavio da kaže da Bog silu ne voli.

“Nije dobro biti zagobornik bilo koje vrste nasilja, to nije izraz tolerancije, pa ni kletve pozivi na kletve. Prijedlog je objavljen jer je bilo toliko manipulacije šta je sadržaj. Priča se o navodnom otimanju. Član 58 Ustava je ispoštovan u svakom slovu koji garantuje pravo na mirno uživanje imovine. Retroaktivna primjena propisa to je manipulacija sve ide profuturo. Nema pozivanja na retroaktivnu primjenu. Svaka strana snosi teret onog što joj je u interesu. Ko tvrdi da ima dokaze mora da ih ponudi. Netačno ste naveli da se upisuje pravo države, već se upisuje zahtjev za postupak. Sve preporuke Venecijanske komisije su prihvaćene. Gruba je manipulacija da se imovina vjerskih zajednica stavlja na bilo koju vrstu prometa”, napomenuo je Pažin.

Zogović je ostao pri uvjerenju da ovaj zakon ne može da izdrži ni ocijenu Ustavnog suda u bilo kojoj državi.

“Vi ste mitropoliji rekli da ovo nije pravno nego političko pitanje i da će o njemu odlučivati Milo i Duško. Vama iz vlasti je novo samo pitanje imovine. Tekst zakona koji je pred nama nije prošao javnu raspravu. Pojedini tekstovi u Švajcarskoj su bili deset godina na javnoj raspravi. Neki faktor od vas traži da po svaku cijenu destabilizujete Crnu Goru. Otmem vam kuću, i posle vam kažem ajmo da razgovaramo. Koja je to vrsta ironije. Članovi odbora ako date prohodnost napravićete i profesionalnu i moralnu grešku”, naglasio je Zogović.

Vasiljević je upitao da li NVO može da koristi crkvu. Pažin je istakao da ovaj Zakon nema ambiciju da uređuje pitanja organizacije.

“Francuska je odlučila da su sve crkve državna svojina i spomenici su kulture. Vjernicima niko ništa nije uskratio. Hramovi u Ruskoj federaciji su vlasništvo države. Država ima obavezu da štiti kulturna dobra zato država prihvata odgovornost”, rekao je Pažin.


Izvor: CDM