Foto: arhiva portala
Zoran Vučinović, predstavnik Asocijacije menadžera bezbjednosti Crne Gore, smatra da će zaštitari svakako pomoći u ublažavanju posljedica vršnjačkog nasilja i drugih oblika nasilja u školama, ali upozorava da pravi izazov leži u nedostatku vaspitanja i obrazovanja o bezbjednosti među mladima.
„Zaštitari mogu pružiti fizičku zaštitu, ali ne mogu riješiti suštinske probleme. Vaspitanje i obrazovanje o sigurnosti su ključni za dugoročno poboljšanje situacije“, kaže Vučinović u izjavi za Polis.
Vučinović/Foto: printscreen
Ministarstvo prosvjete je, osim fizičkog obezbjeđenja, već ranije osiguralo sredstva za instalaciju videonadzora u svim obrazovno-vaspitnim ustanovama u Crnoj Gori. Takođe, nastavlja se rad na prevenciji nasilja u školama, što uključuje edukaciju i obuke za djecu i nastavnike o sigurnosnim standardima. Iako su ove mjere pohvalne, stručnjaci naglašavaju da nedostatak adekvatnog obrazovanja o bezbjednosti i dalje ostaje ozbiljan problem.
„Nedostatak bezbjednosne kulture u školama dovodi do urušavanja sistema, a mlađe generacije ne primaju osnovnu edukaciju o tome kako se ponašati u vanrednim situacijama“, ističe Vučinović.
On dodaje da se sve više svjedoči odsustvu bilo kakvih nastavnih programa koji bi djecu uputili na osnovne principe ponašanja u kriznim situacijama.
Iako je uvođenje zaštitara korak naprijed, Vučinović naglašava da se u društvu mora da se radi na većoj odgovornosti, solidarnosti i očuvanju osnovnih ljudskih vrijednosti.
„Mi u Crnoj Gori smo nekada čuvali jedno drugo, sada je vrijeme da se okrenemo i čuvamo svakog, jer nasilje je problem koji nije izolovan na pojedine škole, već je prisutan svuda“, poručuje Vučinović.
Tekst priredila redakcija portala RTV Budva