23-01-2025

„Zlatna minuta“ presudna za život i razvoj beba

Porodilišta u Crnoj Gori unaprijedila su znanja i vještine u oblasti reanimacije novorođenčadi u skladu s UNICEF-ovim preporukama procjene kvaliteta njege majki i novorođenčadi

Foto: Pexels

„Zlatna minuta“, koja počinje odmah nakon rođenja bebe, može biti presudna za dalji razvoj bebe. „Pravovremenom intervencijom mogu se spasiti životi mnogih novorođenčadi i odluka da li beba zahtijeva rutinsku njegu ili potrebu za reanimacijom traje par sekundi“, kaže Milorada Nešović, pedijatrica neonatološkinja s preko 25 godina radnog iskustva.

Ona objašnjava da, prema nekim istraživanjima, oko 85 odsto novorođenčadi pri rođenju počinje spontano disanje, a ostalih 15 odsto zahtijevaju neki vid podrške. U prosjeku, 10 odsto beba započinje da diše nakon stimulacije, a kod pet odsto beba je potrebna ventilacija pozitivnim pritiskom, kod dva odsto intubacija, a od jedne do tri bebe na hiljadu novorođenih zahtijevaju spoljašnju masažu srca i primjenu ljekova.

Uz podršku UNICEF-a, u oktobru 2024, održana je obuka u oblasti reanimacije novorođenčadi za ljekare i medicinske sestre na Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra Crne Gore, gdje se svake godine obavi najveći broj porođaja

Da bi oni koji prisustvuju porođaju znali efikasno da reaguju dok traje „zlatna minuta“, u svim porodilištima u Crnoj Gori, uz podršku LDS Charities i UNICEF-a, održane su obuke u oblasti reanimacije novorođenčadi, a u skladu s UNICEF-ovim preporukama Procjene kvaliteta njege majki i beba.

Doktorka Nešović bila je trenerica na obuci koja je, za 35 doktora i sestara, održana 28. oktobra u Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra Crne Gore, gdje se svake godine obavi najveći broj porođaja. Prethodno su takve obuke organizovane u svim porodilištima širom zemlje.

„Ono što je novo kod ove obuke je što smo uključili sve one koji rade s novorođenim bebama – ginekologe, babice, pedijatre, pedijatrijske sestre. Ranije obuke su bile ograničene uglavnom na pedijatre, neonatologe i na pedijatrijske sestre. Trudimo se da svi koji rade s bebama budu obučeni da pruže pomoć ako je potrebna“, ističe doktorka Nešović.

Saveta Stanišić, neonatološkinja i načelnica Odjeljenja za terminsku novorođenčad na Klinici za ginekologiju i akušerstvo u Kliničkom centru, ukazuje na važnost da ginekolozi i babice budu dio ovih obuka, jer su oni prvi pored majke kada rađa bebu. „Svaki porođaj, ma koliko se pratila trudnoća, uvijek može da nas iznenadi, i onda je potrebno da budemo edukovani i da pružimo adekvatnu pomoć djetetu, to jest da onaj ko se prvi nađe pored bebe učini ono što je najbolje za bebu“, zaključuje doktorka Stanišić.


Uz podršku UNICEF-a, u oktobru 2024, održana je obuka u oblasti reanimacije novorođenčadi za ljekare i medicinske sestre na Ginekološko-akušerskoj klinici Kliničkog centra Crne Gore, gdje se svake godine obavi najveći broj porođaja

Vladana Oručević je prvi put na edukaciji ovakvog tipa. Zaposlena je kao babica u porođajnoj sali, a prije toga je 23 godine radila u oblasti akušerstva. „Naučila sam nešto novo što će mi trebati u daljem radu, nadam se ne previše, ali bitno je za pripremu, za iskustvo koje do sada nisam imala. Ovakve edukacije bi trebalo češće organizovati i sprovoditi da ih što više nas prođe, da budemo spremniji za neku rizičnu situaciju“, naglašava babica Oručević.

Pedijatrica Ana Dedić takođe ističe da su joj veoma važna ova znanja i njihova primjena.

„Čuli smo i danas da preko 80 odsto beba prođu bezbolno kroz taj proces tranzicije, ali nikada ne znate, iako imaju potpuno urednu anamnezu, iako ništa na to ne ukazuje, nikad ne može sve da se predvidi, uvijek se mogu desiti neočekivane situacije. Bitno je da smo tu kao tim i ova obuka nam pomaže da budemo sigurniji da ćemo djeci pružiti najbolju i najefikasniju zaštitu“, kaže doktorka Dedić.

Uz podršku UNICEF-a, Klinički Centar Crne Gore naredne godine će izraditi i protokole za njegu beba, kako bi sva porodilišta postupala u skladu s najboljim međunarodnim praksama.

Doktorica Nešović svoju priču završava riječima da je prisutnima u porođajnoj sali najljepša muzika kada se beba čuje i kada prodiše.


(UNICEF)