To je ogroman iznos i za njemačke uslove, najrazvijeniju zemlju Evropske unije, jer je Poslovni institut iz Kelna nedavno objavio studiju po kojoj se smatra bogatim svako ko mjesečno zarađuje više od 3.440 eura
“Imajući u vidu da se doprinosi za obavezno socijalno osiguranje uplaćuju na iznos izvršenog obračuna zarade od strane poslodavca, odnosno isplatioca bez obzira da li taj iznos prelazi najvišu godišnju osnovicu za obračun doprinosa, to lica kojima su uplaćeni doprinosi iz osnovice koja prelazi iznos najviše godišnje osnovice za kalendarsku godinu imaju pravo na povraćaj više plaćenih doprinosa”, kazali su Pobjedi iz PU.
Predstavnici PU su istakli da kada je u pitanju porez na dohodak fizičkih lica, lična primanja oporeziva su po tom osnovu u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak fizičkih lica bez obzira na visinu primanja.
“U skladu sa Pravilnikom o usklađivanju iznosa najviše godišnje osnovice za plaćanje doprinosa, najviša godišnja osnovica za plaćanje doprinosa za 2017. godinu iznosila 52.308 eura, a za prošlu godinu 53.302 eura”, precizirali su predstavnici PU.
Oni su objasnili da je oblast obračuna doprinosa za obavezno socijalno osiguranje regulisana Zakonom o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje i Pravilnikom o usklađivanju iznosa najviše godišnje osnovice za plaćanje doprinosa.
“Zakon i pravilnik propisuju najvišu godišnju bruto osnovicu za obračun, a ne iznos mjesečnog primanja na koji se uplaćuju doprinosi za socijalno osiguranje, pri čemu se najviša osnovica za obračun usklađuje godišnje prema kretanju prosječne zarade u Crnoj Gori u prethodnoj kalendarskoj godini, a prema podacima organa uprave nadležnog za poslove statistike”, objasnili su predstavnici PU.
Prema podacima Monstata, prosječna mjesečna bruto zarada na nivou prošle godine iznosila je 766 eura, odnosno na godišnjem nivou 9.192 eura. Dok je 2017. prosječna mjesečna bruto zarada bila 765 eura, odnosno na godišnjem nivou 9.180 eura.
Minimalna zarada u Crnoj Gori je do 1. jula bila 193 eura, a sada je povećana na 222 eura.
Ministar rada i socijalnog staranja Kemal Purišić je u maju ove godine kazao da je 12 hiljada zaposlenih u Crnoj Gori primalo minimalac od 193 eura, a još između 42 i 45 hiljada zaposlenih imalo je zaradu između 193 i 222 eura.