11-12-2024

Aerodromi zimi gube letove, rješenje podrška države i privrede

Crnogorski aerodromi ove zime će imati manje letova nego prošle, što iz Aerodroma Crne Gore pravdaju nepovoljnim pozicioniranjem države na evropskoj turističkoj mapi tokom zimskog perioda.

Foto: Aerodromi Crne Gore

Prema podacima praćenja letova od 2. do 8. decembra, ove zime sa podgoričkog aerodroma uklonjeno je šest letova u odnosu na prošlu godinu, a sa tivatskog tri, što bi moglo podstaći putnike da se okrenu aerodromima u okruženju, piše Portal RTCG.

Iz Aerodroma (ACG) su kazali da nije svim avio-kompanijama isplativo da lete ka Crnoj Gori tokom zimskih mjeseci.

“Crna Gora je, iako prirodom može da parira i Alpima, malo tržište koje se, za sada, nije adekvatno pozicioniralo na evropskoj mapi kao država koja nudi kvalitetne sadržaje turistima tokom zimske sezone. Stoga i nijesmo destinacija u kojoj sve avio-kompanije koje bismo voljeli da vidimo ovdje prepoznaju priliku za profit”, rekli su predstavnici ACG.

Oni su dodali da su svjesni da građani opravdano negoduju smanjenje letova tokom zime, ali da vjeruju da će se slika, makar djelimično, promijeniti od naredne zimske sezone.

Zimski period godine avio-kompanije koriste za održavanje i redovan servis svojih flota, a u slučaju Crne Gore, kako kažu, s obzirom na to da smo se brendirali kao ljetnja turistička destinacija, broj avio-linija se, očekivano, prilagođava tražnji na tržištu.

U Aerodromima izlaz iz ove situacije vide u tome da bi u budućem periodu država i privreda trebalo da daju doprinos u finansiranju avio-linija.

“Ukoliko se u narednom periodu sprovede planska kampanja promocije Crne Gore kao atraktivne cjelogodišnje turističke destinacije i ukoliko država i privreda daju svoj doprinos u pravcu finansiranja avio-linija, što bi, u praksi, značilo da se avio-kompanijama plaća da održavaju redovan saobraćaj tokom zime nezavisno od toga koliko su karata prodale, onda smo na dobrom putu da promijenimo trenutnu situaciju”, objasnili su iz ACG.

Oni su kazali da to nije nepoznata, već dobro uhodana praksa i u regionu.

“Albanija, Srbija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Slovenija i Sjeverna Makedonija, sa nivoa nacionalnih i/ili lokalnih vlasti, za razliku od Crne Gore, primjenjuju različite modele finansiranja cjelogodišnjih linija. Vjerujem da smo i mi u Crnoj Gori konačno zreli da se organizujemo i sprovedemo oprobani recept koji daje zadovoljavajuće rezultate“, rekli su predstavnici Aerodroma.

Oni su dodali da se na taj način otvara novi put turistima ka Crnoj Gori i radi u javnom interesu, tako što se nudi svojim građanima mogućnost da putuju iz svoje kuće.

Iz kompanije su podsjetili da Aerodromi Crne Gore od 2020. godine praktično samostalno finansiraju crnogorsku avio-dostupnost.

“Na osnovu naše Podsticajne šeme, Aerodromi svake godine avio-kompanijama odobre oko deset miliona EUR popusta, što je, u prosjeku, pola našeg godišnjeg profita kog se odričemo zarad održavanja postojećih i otvaranja novih linija. Vjerujem da ACG više neće biti usamljeni na tom planu”, poručili su iz kompanije.

Od 1. januara do početka decembra ACG su opslužili preko 2,8 miliona putnika, što je 16 odsto više nego prošle i osam odsto više nego 2019. godine. Tokom ljeta u Podgorici je bilo aktivno 58 avio-linija, a u Tivtu 51.

Iz kompanije su kazali da su ponosni što su u Podgorici ove godine imali skoro 40 odsto više putnika nego 2019. godine, a u Tivtu prvi put od pandemije, opslužili preko milion putnika.

“U avijaciji razlikujemo ljetnju i zimsku sezonu. Ljetnja sezona počinje krajem marta i traje do kraja oktobra, a zimska počinje krajem oktobra i traje do kraja marta naredne godine. Kalendarski, posmatrano po broju putnika, tekuća godina je rekordna za ACG”, saopštili su iz kompanije.

Na pitanje da li su Aerodromi pregovarali sa avio-kompanijama kako bi zadržali ili povećali broj letova tokom zimske sezone, iz kompanije su odgovorili da su u intenzivnim pregovorima sa svim aktuelnim i potencijalnim novim partnerima.

“Da za Crnu Goru postoji veliko interesovanje uvjerili smo se i tokom najveće vazduhoplovne konferencije World Routes, koja je u oktobru održana u Bahreinu. Sve relevantne evropske avio-kompanije izrazile su želju da razgovaraju sa nama”, naveli su iz Aerodroma.

Oni su dodali da o nivou interesovanja za ACG možda najbolje govori podatak da je za direktne letove ka Crnoj Gori zainteresovan British Airways, koji bi eventualnim dolaskom još više osnažio važnost tradicionalnih, takozvanih legacy prevoznika, odnosno mrežnih prevoznika koji nas spajaju sa čvorišnim aerodromima s kojih se uz jedno zaustavljanje stiže u svaki kutak svijeta.

U Bahreinu su se, kako su naveli iz ACG, otvorili pregovori i o otvaranju linija za Hanover, Amsterdam, Antaliju i Barselonu.

Predstavnici ACG su saopštili da će se prvi rezultati vidjeti tokom naredne godine, te da su svjesni nezadovoljstva građana zbog smanjenja letova tokom zimske sezone, ali vjeruju da će situacija naredne zime biti drugačija jer će raditi na unapređenju konkurentnosti vodeći računa o kompaniji, njenim mogućnostima ali i o javnom interesu.

(Mina)