"Rođena sam u Budvi, gdje sam provela djetinjstvo i razvila ljubav prema kreativnosti i tradiciji. Studirala sam u Crnoj Gori i na Freie Universität u Berlinu, što mi je pružilo širi pogled na evropske vrijednosti i kreativne industrije. Nakon formalnog obrazovanja, radila sam na Univerzitetu Donja Gorica, a zatim se usmjerila ka sferama marketinga i PR-a. Ipak, kroz rad i dalje edukacije, pronašla sam svoj put u kreativnim industrijama, gdje sada stvaram unikatne i održive proizvode kroz brend Green Lining", kazala je Aleksandra za portal RTV Budva.
Uticaj brazovanja i iskustva u oblasti medjunarodnih politika na ideju za osnivanje brenda Green Lining
"Moje obrazovanje iz medjunarodnih politika, kao i odnosa i trenutne master teze na temu cirkularne ekonomije oblikovale su moju viziju kako spojiti tradiciju i održivost sa modernim tehnologijama. Brend Green Lining nastao je kao odgovor na potrebu za inovativnim, ekološkim proizvodima koji pričaju priče o našoj kulturi, a istovremeno koriste savremene tehnologije poput 3D dizajna, 3D štampe i NFC tehnologije", kazala je ona.
Privezak odštampan na 3D štampaču, a vodi da do instagram profila green.lininng.me
Inpsiraciju kako je istakla nalazi u potrebi da doprinese zajednici kroz projekte koji imaju i širi društveni značaj.
Aureta njihova poznata vaza u zlatnoj boji
"Kroz svoje proizvode želim pokazati kako održivost i inovacija mogu biti alati za inovativno očuvanje kulturnog identiteta i promociju Crne Gore. NFC tehnologija, na primjer, omogućava mi da spojim funkcionalnost sa pričanjem priča, dajući tradicionalnim suvenirima potpuno novu dimenziju", priča ona.
Kroz svoj brend koristi biorazgradive materijale, a nama objašnjava koliko je održivost ključna za njen kreativni proces i viziju brenda.
Aurete u novogodišnjim bojama
"Održivi materijali su osnova mog rada. Moj cilj je stvarati proizvode koji ne samo da služe kao dekoracija, već i imaju edukativnu i ekološku svrhu. Na primjer, idejni suveniri za Budvu sa NFC čipovima ne samo da izgledaju lijepo već pričaju priče o našoj kulturi i istoriji, pružajući informacije o znamenitostima poput zidina Starog grada na više jezika, i to bez potrebe za velikim info-tablama", ističe naša sagovornica.
Ona nam je pojasnila i to kako i na koji način NFC tehnologija doprinosi njenim proizvodima i kako zamišlja njenu primjenu u suvenirima i artiklima vezanim za vaš grad.
Kristi veoma popularan model
"Ljudi vole suštinu, autentičnost i dobru priču. Ovi proizvodi su praktični, zauzimaju malo prostora i omogućavaju personalizirano iskustvo na licu mjesta. NFC tehnologija omogućava da svaki artikal postane zanimljiv i interaktivan. Planiram suvenire poput ukrasnih predmeta, privjesaka i magneta opremljenih NFC čipovima koji pružaju turistima informacije o Budvi – od legendi do kulturnih znamenitosti", kazala je.
Na umu uvijek ima nove ideje za artikle koji bi promovisali Budvu i obogatili iskustvo turista kroz spoj tradicije i tehnologije
Aureta u bronaznoj boji sa NFC vizitkom u vidu priveska
"Moje ideje uključuju stvaranje suvenira koji su i dekorativni i edukativni. To su, na primjer, predmeti inspirisani prirodnim ljepotama i kulturnim nasljeđem Budve, koji putem NFC tehnologije pružaju informacije o legendama, istorijskim događajima i lokalnim atrakcijama. Cilj mi je da ovi proizvodi ne budu samo uspomena, već i alat za učenje o Crnoj Gori", kazala je Aleksandra.
Za Aleksandru je jako važno raditi na projektima koji su lokalno orijentisani i kroz svoj rad bi voljela da doprinese kulturnom identitetu Budve.
Novi dizajn, držač za vino
"Budva je moj rodni grad, i smatram da imam odgovornost da doprinosim njenom razvoju kroz projekte koji kombinuju tradiciju i inovaciju. Kroz saradnju sa lokalnim umjetnicima i biznisima želim da proširim upotrebu NFC tehnologije i razvijem unikatne artikle koji ističu ljepote i bogatstvo naše kulture", kazala je.
Ona je objasnila i to kako i na koji način njeno obrazovanje i interesovanje za evropske teme oblikuje njen pristup kreiranju proizvoda i poruka koje želi da prenese.
Novi dizajn, držač za vino
"Moje obrazovanje mi je pomoglo da shvatim kako inovacije i održivost mogu ići ruku pod ruku. Koristim svoje znanje kako bih unaprijedila lokalne prakse i podstakla zajednicu na razmišljanje o značaju održivog razvoja. Moji proizvodi promovišu evropske vrijednosti, a istovremeno slave našu lokalnu kulturu", pojašnjava Aleksandra.
Važan balans između očuvanja kulturne tradicije i korišćenja savremenih tehnologija u radu
Popularan model, minđuše Mantis
"Tradicionalni motivi i motivi mora, prirode su uvijek osnova mog rada, dok mi savremene tehnologije omogućavaju da ih prilagodim modernom svijetu. Projekat “Eko krune” je odličan primjer – on spaja istorijske motive i moderni dizajn kako bi istakao snagu žena i povezao prošlost sa sadašnjošću na ekološki odgovoran način. Ovaj projekat ću sprovesti, nadam se do kraja 2025. godine", kaže ona.
Za portal RTV Budva, Aleksanda SImoni govorila jer i o svojim planovima za budućnost, kako u razvoju brenda, tako i u doprinosu lokalnoj zajednici.
Sosa vaza i lampa
"Planiram proširiti asortiman svojih proizvoda i dodatno razviti projekte poput Eko kruna. Takođe, želim proširiti saradnju sa umjetnicima i biznisima iz Crne Gore kako bismo kreirali još unikatnijih artikala koji kombinuju tradiciju, dizajn i tehnologiju. Osim toga, nastaviću da se bavim humanitarnim projektima i doprinosim zajednici kroz inovativne i održive inicijative", zaključila je ona.
Profil Green lining na instgramu možete naći ovdje
D.P.