28-11-2024

Borba protiv vršnjačkog nasilja: Prevencija i edukacija u fokusu osnovne škole u Budvi

Vršnjačko nasilje ostaje jedan od ključnih izazova obrazovnog sistema, ali stručnjaci ističu da se, kroz saradnju i prevenciju, njegov intenzitet može značajno smanjiti. O ovom problemu govorila je koordinatorka Tima za prevenciju vršnjačkog nasilja u OŠ “Stefan M. Ljubiša” u Budvi, Suzana Vučićević, naglašavajući važnost timskog rada škole, roditelja i stručnih službi.

Foto: Arhiva

Kako objašnjava, na početku svake školske godine formira se tim koji se bavi planiranjem preventivnih aktivnosti i praćenjem realizacije istih na nivou škole.

Novi oblici nasilja u digitalnom dobu

Iako statistički podaci pokazuju da nivo vršnjačkog nasilja nije u porastu, pojavili su se novi oblici agresije. Digitalne tehnologije i društvene mreže uvele su problem sajberbulinga (eng. Cyberbullying) – nasilja putem interneta – koje predstavlja izazov kako za roditelje, tako i za obrazovne institucije.

„Statistika je uvijek ista, ne možemo reći da je nasilje sada u porastu, već su se pojavili oblici nasilja koji nekada nisu postojali, a to je nasilje putem društvenih mreža“, ističe Vučićević za Radio Budva.

Kutije povjerenja: Glas djece bez straha

Jedan od inovativnih alata koje škola koristi za suočavanje sa ovim problemom su kutije povjerenja. Postavljene su na ulazu u školu i omogućavaju učenicima koji se suočavaju sa nasiljem da anonimno prijave problem.

„To je postupak za svu djecu koja nisu spremna da javno i otvoreno govore o problemu vršnjačkog nasilja“, objašnjava Vučićević.

Saradnja sa roditeljima i stručnim službama

Vučićević je naglasila da je ključ rješavanja vršnjačkog nasilja u kvalitetnoj saradnji sa roditeljima i blagovremenoj intervenciji stručnih službi, dok svi zaposleni u školi daju svoj doprinos, a akcenat je na preventivnim programima.

„U okviru ovog plana, nastavnici informatike su u obavezi da sa roditeljima i učenicima rade kako bi se djeca zaštitila putem društvenih mreža. Uloga stručne službe ima veliki značaj kada je u pitanju ova problematika“, kaže ona.

Takođe, škola prosljeđuje detaljne izvještaje Ministarstvu prosvjete, omogućavajući nadležnima da prate i procjenjuju efikasnost mjera protiv vršnjačkog nasilja.

Važnost edukacije i podrške

Pored toga, u školi je pokrenuta i vršnjačka edukacija. Naime, uključeni su učenici, u ulozi edukatora, koji realizuju radionice, a čiji rad nadgleda stručna služba.

"Ove godine edukatori 9. i 8. razreda realizuju radionice u odjeljenjima 8. i 6. razreda. Nekako smo primijetili da se djeca mnogo lakše otvaraju svojim vršnjacima nego odraslima", zaključuje Vučićević.

Prevencija vršnjačkog nasilja zahtijeva zajednički napor porodica, škola i društva. Inovativne metode, poput kutija povjerenja, i unapređenje komunikacije sa roditeljima, mogu igrati ključnu ulogu u stvaranju sigurnijeg okruženja za djecu.

U svijetu u kojem društvene mreže imaju sve veću ulogu u životima mladih, škole poput OŠ „Stefan M. Ljubiša“ postavljaju primjer kako se problem može efikasno adresirati – ne samo kroz sankcije, već i kroz ohrabrivanje učenika i izgradnju povjerenja.

Portal RTB