Foto: Portal RTV Budva/arhiva
Psihološkinja škole, Dragana Nedović, ističe u izjavi za Polis da je preventivni pristup ključan.
"Tim radi na identifikaciji problema i kreira individualne planove podrške za učenike u saradnji sa roditeljima. Fokusirani smo na edukaciju o nasilju, jačanje samopouzdanja kod djece i promociju zdravih međuljudskih odnosa", kazala je.
Foto: printscreen/yt
Pored tradicionalnih oblika vršnjačkog nasilja, sve veći problem u Budvi predstavlja sajber nasilje. Djeca često koriste društvene mreže i digitalne alate, što zahtijeva poseban oprez. Nedović savjetuje roditelje da aktivno prate aktivnosti svoje djece na internetu.
"Preporučujemo ograničenje vremena provedenog na mrežama i edukaciju o digitalnoj pismenosti. Roditelji moraju da budu svjesni rizika i odmah obavijeste školu ukoliko primijete znakove nasilja", istakla je.
Uz prevenciju nasilja, škola se bavi i problemima mentalnog zdravlja učenika. Najčešći izazovi sa kojima se djeca suočavaju su osjećaj neprihvaćenosti među vršnjacima i nedostatak samopouzdanja. Škola aktivno radi na jačanju emocionalne otpornosti učenika kroz radionice i individualne sesije podrške.
U školi naglašavaju da roditelji igraju ključnu ulogu u prevenciji nasilja i promociji sigurnog okruženja za djecu. Sarađujući sa školom i stručnim timovima, mogu zajednički doprinijeti smanjenju nasilja i unapređenju kvaliteta školskog života.
Ova inicijativa predstavlja važan korak ka osiguravanju bezbjednog i podržavajućeg školskog okruženja za sve učenike u Budvi.
Tekst priredila redakcija portal RTB