17-10-2024

CDPR: Oktobar mjesec borbe protiv raka dojke

Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), od prije dvije godine u svijetu je registrovano oko 2,3 miliona novih slučajeva i oko 670 hiljada umrlih od raka dojke, saopšteno je iz Crnogorskog društva za borbu protiv raka (CDPR).

Foto: Pexels

Kako navode, tako je prema procjenama GLOBOCAN-a međunarodne organizacije koja prati incidence obolijevanja, za 2022. broj novih slučajeva raka dojke kod žena u Crnoj Gori iznosio 416 od ukupno 2.739 novih slučajeva raka kod oba pola.

Takođe, iz CDPR-a ističu da je prema procjenama GLOBOCAN-a broj umrlih osoba od raka dojke u istoj godini bio 154. Zvanično najmanje osoba umrlih od raka dojke u Crnoj Gori u ovom stoljeću je bilo 2003, a to su 62 osobe. Podatak za 2015, posljednju godinu za koju su dostupni zvanični podaci u našoj zemlji je da je umrlo 110 osoba, dok su 2021. po nezvaničnim podacima to bile 123 osobe.

Pored toga, dodaju da je posebno interesantna za javnost činjenica da je u porastu broj umrlih muškog pola (od 2002. svake godine ima po nekoliko umrlih (od jedan do desetak), izuzimajući 2009 i 2011. kada nije bilo umrlih osoba muškog pola).

"Inače za pojavu raka dojke postoje određeni faktori rizika, kao što su pol, starost, porodična i lična istorija bolesti, rana prva menstruacija i kasna menopauza. Takođe tu su i drugi faktori rizika kao što su: žene koje nijesu rađale ili su prvi porođaj imale nakon 30. godine života, žene koje nijesu bile u mogućnosti da doje djecu, upotreba hormonske terapije, kao i loše životne navike: nepravilna ishrana, prekomjerna tjelesna težina, nedovoljna fizička aktivnost, konzumiranje duvanskih proizvoda i pretjerana konzumacija alkohola", navodi se u saopštenju.

Preporuka za rano otkrivanje raka dojke, kako naglašavaju, je da svaka žena poslije 20. godine života jednom mjesečno pregleda dojke u okviru samopregleda dojki u periodu od petog do desetog dana od početka menstrualnog ciklusa, a uz to praktikuje zdrav način života, što podrazumijeva zdravu i pravilnu ishranu uz stalnu umjerenu fizičku aktivnost. Takođe su bitni i redovni odlasci na preporučene kontrolne preglede i organizovane preglede za rano otkrivanje i prevenciju raka dojke.

"Tu spadaju ultrazvučni pregled dojki jednom godišnje što je preporuka za rano otkrivanje raka dojke za mlađe žene i trudnice, dok je preporuka da žena nakon 40. godine života, u skladu sa anamnezom i u dogovoru sa radiologom, uradi mamografiju. Ono što je najznačajnije i treba zapamtiti uvijek, a ne samo tokom oktobra je preporuka CDPR-a: DALEKO NAJBOLJA ŠANSA ZA IZLJEČENJE JE RANO OTKRITI KANCER DOJKE", zaključuje se u saopštenju.