Ilustracija, Foto: Pixabay
Želite li da uživate u takvoj kuhinji, u Italiji izbjegavajte turističke zamke, odnosno restorane koji su tu samo kako bi zaradili na vašoj naivnosti i servirali vam kvazi talijanska jela za veliki novac. Tačnije, izbjegavajte ove restorane:
Restoran koji ima jelovnik s fotografijama
Ni jedan ozbiljniji talijanski restoran nema jelovnik s fotografijama jela. Talijani znaju što naručuju i nisu im potrebne fotografije. Ako ste sjeli baš u takav, on je očigledno tu kako bi se dodvorio turistima. Jelovnik preveden na više svjetskih jezika takođe je znak za uzbunu.
Restoran s ogromnim jelovnikom
Najbolji šefovi svijeta se slažu da najbolji restorani imaju jelovnike s malim brojem jela koja se pripremaju od najkvalitetnijih namirnica i uvijek rade bez greške. Sjednete li u restoran koji ima jelovnik debeo poput knjige, a služi sve od pasta i pica preko burgera i odrezaka do gulaša, vjerovatno se nalazite na krivom mjestu.
Restoran s “krivim” jelima
Izvorna talijanska kuhinja drugačija je od onoga što se može vidjeti na internetu ili na televiziji. U američkim filmovima često se pominju autohtona talijanska jela za koja niko nije čuo u Italiji. Primjera radi, u Italiji se ne jedu špageti bolonjeze. Ragu alla bolognese obično se servira s tagliatellama.
Sjednete li u restoran u Italiji i na jelovniku pročitate da isti servira fettuccine Alfredo – bježite. Iako su široki rezanci servirani s maslacem i parmezanom talijanski izum – osmislio ih je šef Alfredo di Lelio početkom 20. vijeka za svoju suprugu koja nakon porođaja nije imala apetita – danas će se rijetko kad naći na jelovniku talijanskih restorana.
Ako se tamo nalazi tu je da zadovolji želje Amerikanaca koji su oduševljeni ovim jelom i koji su ga transformisali do neprepoznatljivosti. U američkoj kuhinji fettuccine Alfredo podrazumijevaju tjesteninu sljubljenu s kremastim umakom napravljenim od brašna, mlijeka, vrhnja i serviranu uz kozice ili piletinu.
Restoran s buttadentrom
Ako neko stoji na ulazu u restoran i pokušava da vas nagovori da uđete unutra – vjerovatno je riječ o turističkoj zamci. Autohtoni talijanski restorani u Italiji nemaju prodavača na vratima ili buttadentra.
(Blic)