"Biračko pravo se ostvaruju na izborima, svjesni smo svega toga. Boravak u bolnicama u ovom trenutku predstavlja neprihvaltjiv epidemiološki rizik jer se radi o crvenim zonama u kojima bi boravak neobučenim i nepropisno obučenim osobama predstavljao veliki rizik. Mi u ovom trenutku nismo mogli da pronađeno rješenje kojim bi se tim biračima omogućilo da glasaju jer nam je u ovom trenutku zdravlje ispred svega", kazao je portparol DIK-a Mersudin Dautović.
Ova preporuka propisana je dokumentom "Tehničke preporuke za održavanje izora u cilju epidemiološke zaštite birača" koji je DIK usvojio sinoć, sa 10 glasova za, dok je samo predstavnik Demokratske Crne Gore glasao protiv njegovog usvajanja.
Ovakva preporuka predstavlja presedan u regionu, jer su u doba epidemije koronavirusa održani izbori u Hrvatskoj, Sjevernoj Makedoniji i Srbiji na kojima su oboljeli od Kovida-19 glasali, pa i po cijenu trajanja izbora čak tri dana.
Dokumentom je preporučeno i da građani koji su stavljeni u institucionalni karantin mogu da ostvare svoje biračko pravo samo ukoliko se karantin nalazi na području opštine, u kojoj imaju prebivalište, te im se samim ti tu nalazi i biračko mjesto.
U nevladinom sektoru jednoglasni su u ocjenu da je riječ o neprihvatljivom kršenju Ustava i diskriminaciji.
"To je sistemsko ugnjetavanje i njihova dikriminacija, to je jedna opasna priča koja je protivustavna. Ako ste vi isključili jedan dio populacije protivno ustavu, onda to dovodi u pitanje legitimnost izbora. Ako vi isključite sistemski određeni broj građana, vi utičete možda i na ishod rezultata izbora". kazao je Zlatko Vujović iz CEMI-ja.
I dok iz Građanske alijanse poručuju da je na DIK-u da svima omogući glasanje na izborima, iz Centra za demokratsku tranziciju pozivaju Ustavni sud da hitno reaguje i poništi dio protivustavnih i diskriminišućih uputstava.
I iz Centra za građansko obrazovanje stiže najava da će, zbog svih neustavnih, nejasnih, kontradiktornih i nesprovodivih preporuka, podnijeti Ustavnom sudu inicijativu za ocjenu ustavnosti ovih preporuka.
Ipak, upitno je da li uopšte ima prostora za reakciju Ustavnog suda s obzirom da nije riječ o pravno obavezujućem aktu.
"Mi nismo imali mogućnost da one budu obavezujućeg karaktera", rekao je Dautović.
"Mislim da je to upravo i bio pokušaj DIK-a, da izbjegne i političku, ali i krivičnu odgovornost. Ovo jedan od najgorih primjera u radu DIK-a uopšte u Crnoj Gori, rijetko viđen neodgovoran odnos. Oni jednostavno treba da snose odgovornost zbog ovakvog ponašanja", rekao je Vujović.
I iz dijela opozicionih partija stigle su kritike na račun ovih preporuka.
Iz SDP-a su pozvali članove DIK-a da podnesu ostavke, zbog otvorene najave kršenja Ustava i najavili su da će tražiti sjednicu Kolegijuma predsjednika Skupštine, jer je Skupština birala DIK.
I iz URE su pozvali na poništenje ove, kako kažu, sramne odluke, ocjenjujući pritom da je na djelu ponižavanje države Crne Gore koje je, ovoga puta, možda i najbrutalnije do sada jer ima za cilj diskriminaciju osnovnih prava građana.
Osim održavanja fizičke distance od dva metra, građani su, prema juče usvojenim preporukama, obavezni da dezinfikuju ruke prije i poslije glasanja. Ukoliko građanin prilikom ulaska na biračko mjesto odbije da dezinfikuje ruke, nakon njegovog glasanja obavlja se dezinfekcija prostora, kao i glasačke kabine koju je koristio.
U dokumentu stoji i da se zaštitne maske se skidaju samo na kratko, kako bi se utvrdio identitet osobe koja glasa. Osobama kojima je izrečena mjera samoizolacije omogućiće se glasanje putem pisma.
Izvor: Vijesti