26-04-2024

Drugi dan projekta „Putevima tradicije: Studija suhozida na Jegorovom putu“

Juče je svečano otvorena Naučna konferencija o suhozidu „Putevima tradicije: Studija suhozida na Jegotovom putu“, koji zajednički implementiraju Opština Budva, manastir Praskvica i NVO Društvo za kulturni razvoj „Bauo“, a za drugi dan je predviđena stručna radionica na lokalitetu Jegorov put, saopšteno je iz tog Društva.


Foto: TOB

Kako ističu, ključne aktivnosti će se do subote na nekoliko lokaliteta na teritoriji opštine Budva, tačnije na Jazu (1. dan), stručna radionica na lokalitetu Jegorov put (2. dan) i okrugli sto sa lokalnom zajednicom, takođe u hotelu „Opera“ (3. dan).

„Ovo je prilika da zajedno istražimo, raspravimo i promovišemo važnost očuvanja suhozidne tehnike, drevne metode gradnje koja suštinski predstavlja tehniku zidanja kamenom bez upotrebe veziva. Ova tehnika, koja je vjekovima oblikovala pejzaže i činila kulturni identitet mnogih naroda, suočava se sa brojnim izazovima u današnjem svijetu, te je posebno važno prepoznati njenu vrijednost i potencijal“, navodi se u predgovoru publikacije projekta koji potpisuje master arhitekture, inicijatorka projekta i predsjednica Organizacionog odbora, aktuelna glavna gradska arhitektica Opštine Budva Jelena Lazić.

Lazić ističe da će se u toku ova tri dana pristupiti multidisciplinarnoj analizi tehnike izgradnje u kamenu – izgradnje suhozida kao važnog dijela kulturnog nasljeđa, te da je krajnji cilj projekta pisanje smjernica za rekonstrukciju i održavanje suhozida na teritoriji Opštine Budva, koje će biti predate Upravi za zaštitu kulturnih dobara uz Inicijativu za zaštitu tehnike izgradnje suhozida kao nematerijalne kulturne baštine. Takođe, ona navodi da je Opština Budva usvojila Deklaraciju o zaštiti Paštrovske gore, i da je jedan od ciljeva projekta i formiranje baze koja će biti dostavljena obrađivačima Studije kulturne i prirodne baštine Paštrovske gore, kao i Studije kulturnog pejzaža Paštrovske gore, te da će ove studije biti implementirane u Prostorno-urbanistički plan za Opštinu Budva, kroz direktne smjernice za oblikovanje okućnica ruralnog zaleđa Budve.

„Cilj nam je da podstaknemo dijalog i saradnju između stručnjaka, istraživača, praktičara, lokalnih zajednica i donositelja odluka kako bismo zajedno radili na očuvanju suhozidne tehnike. Želimo da probudimo svijest o vrijednosti ove tradicije, podstaknemo obrazovanje i obuku u suhozidnoj tehnici, te probudimo inovativne pristupe u očuvanju i revitalizaciji različitih arhitektonskih i urbanističkih oblika u zidanju čistim kamenom. Projekat pruža jedinstvenu priliku za umrežavanje, učenje i dijeljenje iskustava. Stoga vjerujemo da će rezultirati konkretnim koracima u narednom periodu. Nadamo se da će vaša prisutnost doprinijeti bogatstvu rasprava i inicijativa koje će proizaći iz ovog projekta“, zaključne su riječi arhitektice Jelene Lazić.

U nastavku je detaljan program ove trodnevne manifestacije, koja je otvorena za javnost uz prethodnu najavu organizatoru:

DRUGI DAN | 26. 4. 2024. | JEGOROV PUT

RADIONICA NA JEGOROVOM PUTU

10.00 POLAZAK
10.30 RADIONICA NA JEGOROVOM PUTU

14.00 MANASTIR PRASKVICA
15.00 RUČAK ZA UČESNIKE
19.00 VEČERA ZA UČESNIKE

TREĆI DAN | 27. 4. 2024. | HOTEL „OPERA“, JAZ

OKRUGLI STO SA LOKALNOM ZAJEDNICOM

10.00 UVODNA RIJEČ
Jelena LAZIĆ, MA, glavna gradska arhitektica Opštine Budva
Dušan MEDIN, MA, izvršni direktor Društva za kulturni razvoj „Bauo“, Petrovac na Moru
10.30 OKRUGLI STO
13.30 ZAKLJUČNA DISKUSIJA I DODJELA SERTIFIKATA UČESNICIMA
14.00 RUČAK ZA UČESNIKE.