Foto: Pexel
Niske temperature, kao i njihove velike oscilacije (visoka razlika između noćnih i dnevnih temperatura vazduha) smanjuju otpornost organizma, a boravak u zatvorenom prostoru, često sa isušenim vazduhom i među većim grupama ljudi, povećava mogućnost infekcija, naročito virusnih i bakterijskih upala gornjih disajnih puteva. Kako biste spriječili ova stanja, povedite računa o sledećem.
Povećajte unos voća, povrća, žitarica i mahunarki kako biste svom organizmu osigurali bogatstvo vitamina, minerala, antioksidansa i drugih dragocjenih nutrijenata. Uz to, vlakna iz ovih namirnica pomoći će optimizaciji crijevne flore, koja je, između ostalog, ključna i za dobar imunitet.
Hidratacija
Vrlo je bitno da povedete računa o hidrataciji. Tokom zimskih mjeseci često zaboravljamo na unos vode, što uvijek negativno utiče na naše zdravlje.
Fizička aktivnost
Fizička aktivnost, i to na otvorenom, jedan je od ključnih faktora koji utiču na poboljšanje imuniteta. Potrudite se da što više vremena provedete napolju. Jasno nam je da je mnogo primamljivija varijanta da se ušuškate u svom toplom domu i uživate uz omiljeni film, ali boravak u zatvorenim prostorijama može dovesti do deficita vitamina D.
Kad god ugrabite slobodan trenutak, izađite u kratku i brzu šetnju, koja će vas ugrijati, poboljšati imunitet ali i raspoloženje.
San
Važno je da svom organizmu osigurate kvalitetan san. S obzirom na to da su dani kraći, potrudite se da prilagodite svoj cirkadijalni ritam godišnjem dobu tako što ćete ranije odlaziti na spavanje.
Suplementacija
Pravi je trenutak da počnete da koristite suplementaciju. Mnogobrojne kliničke studije potvrdile su da unos cinka i vitamina C pozitivno utiče na imunitet. Za imunitet je ključan i zdrav crijevni mikrobiom, koji možemo pokrenuti uzimanjem kvalitetnih probiotika. Takođe, ovo je dobar period godine da se posvetimo svom zdravlju.