Foto: balkaneu.com
Cilj tog paketa je da se odgovori na hitne zdravstvene i humanitarne potrebe zbog pandemije COVID-19, kao i da se pomogne društveni i ekonomski oporavak u regionu.
Uz pojačanu podršku, EK pred samit EU-Zapadni Balkan u Zagrebu 6. maja takođe najavljuje široku dugoročnu podršku koja će biti predstavljena kasnije ove godine u formi Ekonomskog i investicionog paketa za region.
"Imamo posebnu odgovornost da u uslovima pandemije pomognemo našim partnerima na Zapadnom Balkanu jer je njihova budućnost očigledno u EU", istakla je predsjednica EK Ursula fon der Lajen i dodala da će EU nastaviti da podržava region, uključujući reforme na putu ka EU.
Komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varheji rekao je da je EU djelovala brzo i sveobuhvatno da podrži region u uslovima epidemije, saoštila je EK.
"Naš rad će se nastaviti jer pripremamo Ekonomski i investicioni plan kojim će se odgovoriti na socio-ekonomski uticaj krize, modernizovati ekonomije u regionu, podržati reforme i početi da zatvara jaz u razvoju i tako će ljudima u regionu brže stići konkretne koristi", istakao je Varheji.
Finansijski paket EU vrijedan više od 3,3 milijarde eura uključuje preusmjeravanje sredstava iz IPA u visini 38 miliona eura za hitnu podršku zdravstvu, 389 miliona za društveni i ekonomski oporavak i paket za reaktivaciju ekonomije od 455 miliona, u bliskoj saradnji sa međunarodnim finansijskim institucijama.
Takođe uključuje predloženu makrofinansijsku pomoć od 750 miliona eura i paket pomoći Evropske investicione banke od 1,7 milijardi.
EU će obezbjediti i hitnu humanitarnu pomoć za izbeglice i migrante od 4,5 miliona eura i još osam miliona za potrebe u migrantskim centrima u regionu.
Kada je riječ o Ekonomskom i investicionom planu, Komisija navodi da će uključiti značajan investicioni paket za region.
EK je u budžetu za 2021-2027. predložila za IPA III ukupno 14,5 milijardi eura od čega će lavovski dio biti za Zapadni Balkan.
Kako se navodi, Komisija predviđa udvostručenje grantova kroz Investicioni okvir za Zapadni Balkan i znatno povećanje finansijskih garanacija za podršku javnih i privatnih investicija u regionu.
EK je navela i da će "zelena" i digitalna tranzicija imati glavnu ulogu u ponovnom pokretanju i modernizaciji ekonomija Zapadnog Balkana.
Napominje se i da će oporavak od krize funkcionisati samo ako partneri iz regiona budu realizovali obećane reforme, što je ključno i za evropsku perspektivu Zapadnog Balkana.
"Pored nastavka ekonomskih reformi, to zahtijeva snažan fokus na vladavinu prava, funkcionisanje demokratskih institucija i javne administracije", istakla je EK u saopštenju.
Izvor: Beta