31-12-2024

(FOTO/VIDEO) Ekološka revolucija u Budvi koju su inicirali stranci: Prošlog vikenda sakupljeno 1300 kg reciklažnog otpada

Protekle subote, ispred osnovne škole „Stefan Mitrov Ljubiša“, održana je 26. po redu akcija reciklaže pod nazivom „Reciklažica“ u organizaciji neformalne grupe stranih državljana „Green Adriatic“. Akcija se, kako navode, redovno organizuje svakog mjeseca i okuplja sve veći broj ekološki svjesnih građana i volontera, donoseći značajan doprinos očuvanju životne sredine.

(FOTO/VIDEO) Ekološka revolucija u Budvi koju su inicirali stranci: Prošlog vikenda sakupljeno 1300 kg reciklažnog otpada | Radio Televizija Budva

Foto: privatna arhiva

Tokom posljednje akcije prikupljeno je čak 1300 kilograma sekundarnih sirovina, uključujući papir, plastiku, aluminijumske limenke, baterije i elektronski otpad. Sve prikupljeno poslato je na reciklažu, čime je izbjegnuto odlaganje na deponijama. Ukupno, od početka ove inicijative, prikupljeno je 30.000 kilograma materijala koji su ponovo iskorišteni, saopštili su za naš portal organizatori ove akcije.


Video: privatna arhiva

Inicijativu vodi neformalna grupa „Green Adriatic“, zajednica eko-volontera koju pretežno čine stranci nastanjeni u Crnoj Gori. Grupa broji oko 50 aktivnih volontera, većinom žena, dok su muškarci pozvani da se aktivnije uključe. Akcija je prvi put održana 22. novembra 2022. godine, inspirisana sve većim interesovanjem za održiv način života među lokalnim i stranim stanovništvom.



„Sada već brojimo 1700 članova, a sastav učesnika se stalno mijenja, što pokazuje kako ova društvena praksa ima dubok odjek među ljudima različitih profila. Lično, ovim se bavim nešto više od pola godine. Prije oko sedam mjeseci odlučio sam da se pridružim zajednici, jer sam čuo mnogo pozitivnih priča o Reciklažici. Gotovo odmah su me zamolili da preuzmem ulogu koordinatora i tako sam brzo postao dio tima. Ranije sam sa prijateljima čistio rijeke, plaže, planine i šume – često smo tokom putovanja kombinovali korisno sa lijepim. Jednom sam učestvovao u akciji čišćenja kod mauzoleja na Lovćenu. Često sam razmišljao kako bi bilo sjajno da sve što sakupimo u prirodi možemo da recikliramo. Tako sam počeo da se bavim reciklažom“, istakao je Matej Krilov jedan od koordinatora akcije.



Organizatori ističu da preferiraju termin „sekundarna sirovina“ umjesto „otpad“, jer se prikupljeni materijal smatra vrijednim resursom.

"Skupljamo papir, plastične kese i folije, plastične flaše i ambalažu od hemijskih proizvoda, aluminijumske limenke i konzerve. Takođe, primamo baterije i neispravnu elektronsku opremu. Sve što se donosi mora biti čisto, oprano i sa oznakom za reciklažu", kazao je.



Prikupljeni materijal transportuje Reciklažno dvorište Lovanja kod Tivta i Kotora, koje obezbjeđuje prevoz i dalje šalje sirovine na reciklažu. Akcija se finansira donacijama učesnika, koje pokrivaju osnovne logističke troškove i nabavku kesa za prikupljanje.

Širenje akcije na druge opštine

Iako se akcije redovno sprovode u Budvi, „Reciklažica“ djeluje i u šest drugih gradova: Bar, Sutomore, Tivat, Kotor, Herceg Novi i Kumbor. Planovi za 2025. uključuju širenje na Cetinje, Podgoricu i Nikšić, čime se očekuje još veći uticaj na smanjenje otpada u Crnoj Gori.



"Naš cilj je da smanjimo količinu otpada koji završava u kontejnerima, odvajajući od njega ambalažu koja se može ponovo iskoristiti. Stari pristup, beskonačne deponije i raspadanje otpada, zamjenjujemo modernim konceptima. Za ljude koji gledaju svijet kroz prizmu svijesti o životnoj sredini, ovakve društvene prakse i sortiranje otpada su prvi korak ka očuvanju okoline. Naša misija je da stvorimo infrastrukturu i uslove za ove eko-svjesne građane, kako bi mogli da realizujemo svoje želje da žive ekološki odgovorno i brinu o Crnoj Gori. Koncept zatvorenog ciklusa i sortiranja otpada je dio evropske integracije i usklađen sa globalnim standardima. Crna Gora je u aprilu 2024. potpisala novi zakon o upravljanju otpadom, a mi podržavamo ove inovacije i spremni smo da pomognemo svojim znanjem i djelovanjem", istakao je Krilov.




Građani koji žele da se priključe više detalja o ovim aktivnostima mogu da potraže na sajtu reciklazica.me, gdje se nalaze informacije o lokacijama, vrstama sirovina koje se prikupljaju i pravilima učešća.

J.M.