26-06-2019

Japanci planiraju realizaciju novih projekata upravljanja otpadom u Crnoj Gori

Na inicijativu predstavnika agencije Vlade Japana- Japan International Cooperation Agency (JICA), koja pruža pomoć za razvoj zemljama iz bivše Jugoslavije koje još uvijek nisu članice EU, juče je Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom Crne Gore posjetio zamjenik šefa kancelarije za Balkan Takashi Hibino.

Japanci planiraju realizaciju novih projekata upravljanja otpadom u Crnoj Gori | Radio Televizija Budva

Kako je saopštno iz Morskog dobra, sastanku koji je upriličen sa g-dinom Habino prisustvovao je direktror JP Morsko dobro Predrag Jelušić i rukovoditeljka Službe za održivi razvoj morskog dobra Aleksandra Ivanović sa saradnicom Milenom Raičević.

Kako JICA ima namjeru da realizuje nove projekte u oblasti upravljanja otpadom na kopnu ili u moru, cilj posjete g-dina Habina bio je da se bolje upoznasa problemima vezanim za temu upravljanja otpadom u zoni morskog dobra i sa budućim planovima razvoja ove oblasti.

Direktor JP Morsko dobro Predrag Jelušić je upozano g-ina Habina sa realnim problemom selektovanja i reciklaže otpada koji se u Crnoj Gori ne realizuju u kontinuitetu, već uglavnom samo kroz ekološke projektei na određeno vrijeme.

G-din Jelušić je kao pozitivan primjer naveo da je JP Morsko dobro već dvije godine učesnik projekta “Uhvati čist talas” i “Budva Zero Waste City” koji su podržani od strane kompanije Coca Cola HBC Crna Gora. G-din Jelušić je predstavio rezultate prošlogodišnje akcije, kom prilikom je kroz ovaj projekat sakupljeno 92 tone otpada sa budvanskih plaža, a koji je potom recikliran.Otpad je selktovan u tri kategroije - staklo, aluminijum i PET.

Rukovoditeljka Službe za održivi razvoj morskog dobraAleksandra Ivanović upoznala je g-dina Habinai saprojektom "UNEP Marine Litter"u okvirukojeg se primjenjuje UNEP i EU metodologija za monitoring otpadaiz mora,kako bi se odredile vrste otpada koje su najzastupljenije na crnogorskimp lažama. U okviru ovog projekta radi se Analiza regulatornog okvira i postojeće prakse u Crnoj Gori za korišćenje plastičnih kesa za jednokratu upotrebu sa predlogom preporuka, kao i Analiza regulatornog okvira i prakse za reciklažu PET ambalaže. Takođe,JP Morsko dobro partner je i u projektu WELCOME" koji se finansira kroz EU program prekogranične saradnje između Crne Gore, Albanije i Italije, a koji se takođe bavi praćenjem i analizom otpada na plažama koji nanosi more.

Na sastanku je zaključeno da je JICA spremna da realizuje projekte koji bi podrazumjevali selektovanje i reciklažu sakupljenog otpada sa plaža ili iz mora, a Javno preduzeće stoji na raspolaganju za buduće aktivnosti na unapređenju upravljanja otpadom se crnogorske obale, saopšteno je iz Morksog dobra.