18-11-2024

JU Narodna biblioteka Budve: Program proslave Dana opštine Budva

Povodom proslave Dana opštine Budva JU Narodna biblioteka Budve organizuje programe od 20. novembra zaključno sa 23. novembrom.



U srijedu, 20. novembra u 18 sati u holu Akademije znanja biće otvorena izložba Digitalna memorija Budve autora Đorđa Gregovića koju će otvoriti Merin Smailagić, stručni konsultant izložbe.

„Narodna biblioteka Budve prvom izložbom fotografija iz projekta DIGITALNA MEMORIJA BUDVE, sakupljenih iz porodičnih i drugih arhiva na prostoru opštine – pokreće pitanje važnosti vizuelnog sjećanja u današnjem kontekstu življenja. To sjećanje se lako može iščitatavati kao korektivni faktor na savremene teme i društvenu dinamiku. Takođe, sjećanje nas upozorava na vrijednost učinjenog ili na domete naših ostvarenja. Ali može biti i dimenzija našeg estetskog pogleda na život i traganje za lijepim da bi se nešto sačuvalo od zaborava. Jer fotografija je način da se pronađe ljepota u malim stvarima – u trku, biciklu, kiši, balonima ili staroj prodavnici igračaka. Fotografija je mogućnost da samo jedna tačka na horizontu bude svemir i dokaz da se nedovršena ljepota djevojke na slici nikada neće izgubiti.“- zapisuje, između ostalog, u Predgovoru katalogu koji prati izložbu njen autor Đorđe V. Gregović.



U četvrtak, 21. novembra u 18 sati predstavićemo novu knjigu u izdanju Narodne biblioteke Budve Paštrovići. Grbalj autora Predraga V Kovačevića koja je nastala, kako u uvodu zapisuju urednice Gordana LJubanović i Maja Simobović „prema originalnim izdanjima „Grbalj: njegova prošlost i budućnost“ iz 1964. godine i „Paštrovići: kulturno-istorijski pregled“ iz 1976. godine. Prva knjiga je objavljena u Kotoru, drugu je izdao Fond Manastira Praskvice (dva izdanja, 1971. i 1976.). Obije su pisane ekavicom. S obzirom da se radi o starim izdanjima koja se više ne mogu pronaći u slobodnoj prodaji, JU Narodna biblioteka Budve, koja u okviru rada Odjeljenja za zavičajnu zbirku i svoje izdavačke djelatnosti njeguje lokalno pamćenje i kontinuirano predstavljanje kulturnog nasljeđa i zavičajnih tema koje se tiču Budve i njene okoline s kojom je oduvijek organski povezana, odlučila je da izradi novo, objedinjeno izdanje ovih tekstova. O knjizi će u holu Akademije znanja govoriti otac Pavle Kondić i urednica Gordana Ljubanović, a promociju će voditi Đorđe Gregović.

Predstavljanje projekta i dokumentarne izložbe Tragom arhivske građe o Strjepanu Zanoviću autorke Stanke Janković Pivljanin biće upriličena u Spomen-domu Crvena komuna u Petrovcu u subotu 23. novembra sa početkom u 18 sati. Pored autorke Stanke Janković Pivljanin, o projektu i izložbi govoriće Srđa Zlopaša i Dušan Medin.

Obimna građa koju je autorka prikupila istražujući u Stjepanovoj rodnoj Budvi, u Kotoru i Amsterdamu otkrila nam je obilje novih informacija o ovom čuvenom budvanskom avanturisti i književniku iz druge polovine XVIII stoljeća, ali i o njegovoj porodici, potvrdila ili dopunila stara saznanja, ali i pružila nove, zanimljive uvide i u njihove privatne živote i u vrijeme i okolnosti u kojima su živjeli i stvarali.

Obrada arhivske građe i prepiske podrazumijevala je ne samo raščitavanje i prevod preko 1000 dokumenata već i istraživanje okolnosti i ličnosti koje se u njima pominju, traženje smisla i veza među pojedinim pismima, razumijevanja konteksta i međusobnih odnosa ličnosti o kojima je riječ i ona će svakako trajati još neko vrijeme.

Za ovu priliku javnosti će biti predstavljen jedan dio značajnih dokumenata (Stjepanovih ličnih pisama, stranica iz onovremenih njemačkih, francuskih, italijanskih časopisa i enciklopedija, naslovnica knjiga, arhivskih dokumenata, izvoda iz matičnih knjiga...), koje su prevele Bojana Anđelković (s francuskog jezika) i Stanka Janković Pivljanin (s italijanskog).