Foto: arhiva portala
Nakon saobraćajne nezgode, ukoliko učesnici ne postignu dogovor potpisivanjem evropskog zapisnika, obavezno je pozvati saobraćajnu policiju da obavi uviđaj na licu mjesta. U slučajevima sa smrtnim ishodom, ili teškim tjelesnim povredama, prisustvo tužioca je neophodno. Kada se utvrdi odgovornost za nezgodu, oštećeno lice može da podnese zahtjev za naknadu štete osiguravajućem društvu koje pokriva odgovornost vozača, ili vlasnika vozila koje je izazvalo nezgodu.
Milašević za Polis objašnjava da se zahtjev za naknadu temelji na obaveznom osiguranju (AOP), koje svaki vlasnik motornog vozila mora da ima. Osiguranje osobe odgovorne za nezgodu dužno je nadoknaditi nastalu štetu, a osiguravajuće društvo procjenjuje visinu štete. Ukoliko oštećena strana nije zadovoljna procjenom, može podnijeti žalbu komisiji u roku od osam dana, a potom zatražiti sudsku zaštitu ukoliko i dalje ne bude zadovoljna ishodom.
Foto: printscreen/yt
Nematerijalna šteta, kao što su pretrpljeni bol, strah i umanjenje opšte životne aktivnosti, procjenjuje se uz pomoć stručnjaka poput neuropsihijatara ili ortopeda.
"Viši sud u Podgorici zauzeo je pravni stav prema kojem se za 10% umanjenja opšte životne aktivnosti dosuđuje naknada između 3.000 i 4.000 eura," navodi Milašević.
Dodatno, dio te naknade pokriva pretrpljeni bol i strah, proporcionalno njihovom intenzitetu i trajanju.
Milašević upozorava da sudski postupak može uključivati značajne troškove, koje na kraju snosi strana koja izgubi spor. Ti troškovi uključuju takse, troškove zastupanja i vještačenja.
Za sve koji se nađu u ovim teškim situacijama, važno je da se blagovremeno informišu i konsultuju sa stručnjacima kako bi ostvarili svoja prava i izbjegli dodatne komplikacije u procesu naknade štete.
Tekst priredila redakcija portala RTB