Foto: Pexels
Postoje dvije glavne vrste empatije: kognitivna i emocionalna.
Kognitivna empatija je sposobnost da se razumije perspektiva druge osobe i osjeti njen bol. Ovu vrstu empatije doživljavate kada se uronite u iskustvo druge osobe bez gubljenja sopstvenih osjećanja. Takođe se naziva preuzimanje uloga.
Emocionalna empatija je pomoćno iskustvo emocionalnog stanja druge osobe. To uključuje doživljavanje emocionalnog odgovora na događaj ili zato što saosjećate sa osobom (reaktivna empatija) ili zato što se osjećate slično osjećanjima druge osobe (paralelna empatija). Emocionalna empatija je takođe poznata kao emocionalni odgovor.
Zašto je empatija važna?
Empatična djeca imaju bolje socijalne vještine i emocionalnu inteligenciju. Djeca koja imaju razvijene socijalno-emocionalne vještine pokazuju manje agresije i bolje moralno rezonovanje. Oni takođe pokazuju više krivice kada prave greške i poštuju pravila čak i bez nadzora. Empatična djeca češće pomažu onima koji su u nevolji, a manje je vjerovatno da će učestvovati u maltretiranju.
Osjećaj empatije važan je i odraslima u svakodnevnom životu. Zauzimanje perspekte druge osobe može povećati povjerenje i međuljudsku bliskost. Oni imaju tendenciju da osjećaju veći osjećaj zadovoljstva u svojim odnosima.
Kada djeca razvijaju empatiju?
Sposobnost oponašanja emocija ili osjećaja drugih čini osnovu za razvoj empatije kod djece. Čak i u ranom dobu od 18 sati, novorođenčad mogu da oponašaju pokrete usta i lica odrasle osobe sa kojom se suočavaju.
Kako ih naučiti empatiji?
Jedan od najboljih načina da naučite djecu empatiji je pokazivanje empatije kroz svoju akciju.
Emocionalno usklađivanje vam omogućava da saosjećate i razumijete emocije vašeg djeteta tako što ćete modelirati ponašanje vašeg djeteta namjerno, i naravno, na odgovarajući način. Oponašanje akcije vašeg djeteta aktivira zajedničke neuronske sisteme koji podupiru akcije i emocije vašeg djeteta.
Nedavna studija pokazuje da je veća vjerovatnoća da će majke koje pokazuju emocionalnu usklađenost sa djecom u prvoj godini života imati djecu koja su empatična u djetinjstvu i adolescenciji.
Emocionalnu usklađenost možete prenijeti korišćenjem pretjeranih i djelimično imitativnih izraza lica, govora tijela i neverbalnih znakova koji odgovaraju emocionalnom stanju djeteta. Kada je vaše dijete u nevolji i plače, možete da odgovorite sa „O, jadna bebo“, koristeći izraze lica i ton glasa koji izražava blagu uznemirenost, prenosi Parentingforbrain.