Izrada projekta stacionarnih radarskih sistema bila je planirana za prvu polovinu 2015, a implementacija projekta se očekivala tokom prošle godine. Međutim, zbog nedostatka finansijskih sredstava došlo je do promjene planova tako je Akcionim planom za realizaciju Strategije poboljšanja stanja bezbjednosti saobraćaja za 2017. odlučeno da tek u drugoj polovini tekuće godine bude raspisan tender za iz bor najpovoljnijeg ponuđača za instaliranje stacionarnih sistema, dok je sama implementacija projekta pomjerena za 2018. godinu.
Kako je to ranije planirano, stacionirani radari su trebali da budu postavljeni na 72 lokacije u Crnoj Gori.
Sistem koji mjeri brzinu bio bi postavljen u okviru kućišta, sadržao bi kameru koja radi i danju i noću, kao i čitač brzine.
Planirana je bila kupovina 25 tih sistema i onda bi policija postavljala taj sistem na lokacije koje će samo oni znati, kako ne bi došlo do zloupotreba.
Sistem registruje brzinu od 20 do 250 kilometara na čas.
U centralnoj regiji planirano je bilo instaliranje uređaj a na 31 lokaciji, u primorskoj regiji na 17 lokacija, dok je u sjevernoj regiji planirano postavljanje na 24 lokacije.
Sistem bi bio umrežen sa graničnim prelazima, tako da počinioci saobraćajnih prekršaja ne bi mogli da napuste Crnu Goru prije nego što plate kaznu.
Prvobitno je bilo planirano da ti stacionirani radarski sistemi budu postavljeni na lokacijama na kojima su se često događali teški udesi. Radari bi trebalo da snimaju vozila u prekršaju kamerama visoke rezolucije, a video-zapisi prekršaja bi se distribuirali Operativnom centru, koji bi procesuirao saobraćajne prekršaje bez prisustva saobraćajne policije u tom procesu.
Policija je najavlila i projekat stacioniranih sistema za kontrolu prekoračenja brzine i prolaska kroz crveno svijetlo, sa čijom se realizacijom isto kasni.
Ti sistemi bi trebali da registruju sve prekršaje u raskrsnicama i na otvorenim putevima kroz čitavu Crnu Goru.
Sistem će funkcionisati tako što će posredstvom GPS (ili neke druge brže) mreže stanje na terenu, gdje je postavljen stacionarni sistem radar, prenositi u “data centar” i tamo će se vršiti obrada prekršaja.
Upoređivaće se registarska oznaka vozila sa podacima u bazi podataka registrovanih motornih vozila. Štampaće se fotografije lica mjesta. Ta fotografija će sadržati datum i vrijeme kad se prekršaj desio, brzinu kojom se vozilo kretalo, traku u kojoj je vozilo bilo, kao i lokaciju na kojoj se to dogodilo. Sadržaće sve podatke koje u sistemu imamo o vlasniku odnosno korisniku vozila. To će se sve pakovati zajedno i slaće se na kućnu adresu vlasnika odnosno korisnika motornog vozila.
Kako su ranije iz MUP-a saopštili sistem je ekonomski isplativ, a prema određenim analizama, za njegovu realizaciju je potrebno oko dva miliona eura, što bi se mogalo isplati za najduže dvije ili tri godine.
Plan projekta je već spreman, a iz MUP-a najavljuju da će se radari kojima će se kontrolisati brzina kretanja vozila i evidentirati prolazak kroz crveno svijetlo na semaforu, naći na najprometnijim magistralnim putevima u zemlji.