Foto: Arhiva
Predsjednici mjesnih zajednica i nevladine organizacije, brojni naučnici, radnici i građani Budve traže da se iz Prostornog plana Crne Gore do 2040. godine ukoli projekat vjetroelektrane - Brajići.
"Poslali smo dva dopisa vezana za Paštrovsku goru Komisiji za izradu prostornog plana Crne Gore. Jedan dopis se odnosi za uklanjanje projekta vjetroelektrane Brajići sa trenutne lokacije i taj dopis je potpisalo oko 15 ljudi. U tom dopisu se traži da se projekat izmjesti na drugu lokaciju i na deset strana je obratloženo zašto se to traži, pominju se i naučni radovi, negativni uticaj vjetroelektrana na turizam. Takođe, pominju se i negativni uticaji vjetroelektrana na zdravlje", istakao je Blažo Kažanegra.
Foto: Polis/Printscreen
Zona projekta vjetroelektrane Brajići nalazi se na obodu NP Skadarsko jezero, što je takođe problematično, te da u neposrednoj blizi lokacija planiranih vjetroelektrana nalaze se više od 20 prelijepih starih sela, kao ambijentalna cjelina, većinom naseljenih.
"Što se tiče drugog dopisa, u njemu nabrajamo sva kulturna i prirodna dobra i odnosno lokalitete kulturne i prirodne baštine na području Paštrovske gore radi kojih taj lokalitet treba da se zaštiti. Tu se nabrajaju 20-ak sela, izvori vode, crkve, manasitiri. Na ovom području ima 5-6 manastira, u Crmnici 2-3, na Paštrovskoj gori 4-5, a ukupno 35-40 crkava u području Paštrovske gore koje bi bile ugrožene vjetroelektranama", istakao je Kažanegra.
Uporedna praksa pokazuje da vjetroparkova nema u blizini populatnih destinacija pa bi takvo stavljanje vjetroelektrana na ovakvom mjestu, prebogatom kulturom i prirodnim resursima potpuno obesmislilo jednu zdravu ideju o važnosti zelene tradicije, zaključio je Kažanegra.