Foto: Beta/AP
Portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine Žao Lidjian takođe je odbacio optužbe da Kina nije u potpunosti sarađivala sa SZO, rekavši da pozdravlja naučno zasnovanu istragu, ali je odbacio "političku manipulaciju".
On je pozvao na istragu "veoma sumnjivih laboratorija kao što su Fort Detrik i Univerzitet Sjeverne Karoline" u SAD, za koje je Kina, ali bez dokaza, tvrdila da razvijaju korona virus kao biološko oružje.
"Teorija o curenju iz laboratorije je potpuna laž koju su izmislile antikineske snage u političke svrhe, što nema nikakve veze sa naukom", rekao je Žao novinarima.
Dodao je da je Kina dala veliki doprinos u praćenju virusa, podijelivši najviše podataka i rezultata istraživanja.
Grupa stručnjaka koju je sastavila SZO kako bi pomogla u istraživanju porijekla pandemije korona virusa saopštila je juče da su potrebna dalja istraživanja kako bi se utvrdilo kako je korona virus nastao, među kojima je i detaljnija analiza mogućnosti da je to bio nesrećni slučaj u laboratoriji.
Taj stav označava oštar preokret u odnosu na početnu procjenu zdravstvene agencije UN-a o porijeklu pandemije, kada je prošle godine zaključila da je "izuzetno malo vjerovatno" da su se korona virusom zarazili ljudi u laboratorijama.
Izvor: Beta