Foto: Privatna arhiva
Dušan Medin, autor i koordinator projekta, detaljno je predstavio saradnike, metodološki pristup, izvore informacija i samu ideju kojom se vodio, dok je dr Ljiljana Gavrilović dala savremen, minuciozan i inspirativan osvrt na sprovedene aktivnosti. Prikazan je i trejler dokumentarnog filma Slavena Vilusa, kao i na desetine zanimljivih fotografija sa terena.
Kako je Kolašin poznat kao nezvanična „etno-prisjetonica“ Crne Gore, posjetioci kolašinskog Centra za kulturu, koji je takođe značajno podržao pomenuti projekat, željno su iščekivali da na sceni vide svoje sugrađane u odgovornoj i zahtjevnoj ulozi interpretatora igara i pjesama iz Paštrovića. Davor Sedlarević pretočio je u autorsko djelo samo jedan dio sjećanja i pamćenja informatora, kao i bogate notne zapise dr Zlate Marjanović, te zvučne zapise Nikole Hercigonje iz 1954. godine. U izvođenju Ženske pjevačke grupe „Đude“ i ansambla „Mijat Mašković“ posle višedecenijske pauze na pozornicama su se plesali sitan kamen, jelova gora, primorkinja, kao i rekonstruisano igranje po staropaštrovski. Kuriozitet programa predstavlja činjenica da je cjelokupan izveden uživo — a cappella, na način najbliži zabilježen na terenskim istraživanjima.
Projekat je sufinansiralo Ministarstvo kulture i medija Crne Gore na Konkursu za raspodjelu sredstava za finansiranje programa nevladinih organizacija u 2024. godini. Organizatori najavljuju i promocije monografije i dokumentarnog filma 28, 29. i 30. decembra u Budvi, Petrovcu i Kolašinu. Pored spomenutih istraživača, radove potpisuju još Tatjana Rajković, Jelena Đukanović, Ljubica Radović-Miličić i Milica Radović.