Foto: Arhiva
Do sada je realizovan značajan program u saradnji sa kolegom Davorom Sedlarevićem, koji je bio odgovoran za mnoge od ključnih dijelova ovog projekta. Takođe, zajedno sa ženskom klapom "Harmonija", radili smo na obogaćivanju sadržaja programa, kazao je on.
"Pored toga, projektom je obuhvaćen i dugometražni dokumentarni film "Paštrovići: baština i scena", autora Slavena Vilusa. Film uključuje intervjue i prikaze onoga što je postignuto kroz terenski rad, te detaljno prikazuje napore koji su uloženi u revitalizaciju ovog kulturnog naslijeđa.
Završni segment projekta čini monografska publikacija pod nazivom "Paštrovići: baština i scena", koja je rezultat rada više od desetak autora. U publikaciji su obuhvaćeni naučni i stručni tekstovi koji se bave muzikom, plesom i nošnjama Paštrovića, s posebnim akcentom na istraživanje paštrovskih nošnji, koje su, kako se pokazalo, vrlo bogata i obimna tema", ističe Medin.
Projektom su takođe organizovane radionice sa lokalnom zajednicom, koje imaju interaktivni karakter.
"Ove radionice uključuju učestvovanje i mlađih i starijih generacija, te omogućavaju razgovor sa članovima tima o potrebama za obnovu i revitalizaciju baštine. Poseban dio projekta je izložba starih fotografija, na kojima su Paštrovići prikazani u tradicionalnim nošnjama. Ove fotografije, nastale tokom 20. vijeka, prikazuju ljude u nošnjama tokom raznih priredbi i nastupa.
Važno je napomenuti da su raniji pokušaji revitalizacije, poput onih realizovanih u početku 2000-ih u Spomen domu Reževići, postavili temelje za dalji razvoj ovog projekta. Rad gospođe Olje Franović i Jelene Đukanović iz Spomen doma bio je ključan u realizaciji tih inicijativa, a sve ove aktivnosti sada zaokružuju naš trenutni projekat", dodaje.
Ovaj projekat nije samo podsjećanje na važnost očuvanja kulturnog naslijeđa, već i poziv na angažovanje svih generacija u očuvanju i njegovom daljem razvoju.
Tekst priredila redakcija portala