12-12-2024

Kotarac: Kako lijepe riječi mogu otvoriti i „gvozdena vrata”

U čitaoničkom prostoru Narodne biblioteke Budve svakog utorka od 17 do 20 časova održavaju se besplatene radionice pod nazivom "Komunikacija i mediji", koje vodi Tijana Kotarac, dugogodišnja novinarka i PR menadžerka. Ove radionice su namijenjene djeci i omladini uzrasta od 10 do 18 godina, a polaznici su podijeljeni u dvije starosne grupe.


Tijana Kotarac, Foto: Privatna arhiva

„Dvadeset i prvi vijek je vrijeme brzog života i ad hoc informacija, čemu moramo da se prilagođavamo, čak i mi koji smo navikli na smisleniju i kvalitetniju komunikaciju“, izjavila je Kotarac u izjavi za Radio Budva, osvrćući se na savremene izazove u oblasti komunikacije.

Učenje kroz igru i praktične primjere

Prema riječima Tijane Kotarac, prvi dio radionica fokusira se na osnovne principe zdrave i kvalitetne komunikacije.

„Tokom decembra smo kroz igru, interakciju i međusobno razumijevanje naučili osnove lijepe i zdrave komunikacije“, naglasila je Kotarac, istakavši da teorijsko znanje igra važnu, ali ne i isključivu ulogu.

„Na početku smo obrađivali teorijske osnove - kako lijepe riječi mogu otvoriti i 'gvozdena vrata'. Naučili smo kako komunicirati sa najbližima, prijateljima u školi, roditeljima, ali i kako prepoznati neverbalne znakove koje tijelo pokazuje o osjećanjima“, objasnila je Kotarac.

Problem savremene komunikacije

Kotarac je takođe ukazala na opšti pad kvaliteta komunikacije u savremenom društvu, kako u porodici, tako i na širem društvenom nivou.

„Sve manje vremena provodimo razgovarajući sa svojom djecom. U trci za materijalnim obezbjeđenjem i ostvarenjem ličnih ciljeva, porodicu na okupu vidimo veoma rijetko tokom dana. Na radionicama, bez kritike, razgovaramo o tome kako se djeca mogu približiti roditeljima i obrnuto, kako uspostaviti normalan kontakt i postići dobar efekat u komunikaciji, čak i u kratkim vremenskim okvirima“, dodala je Kotarac.

Medijska pismenost za mlade

Drugi dio radionica posvećen je medijskoj pismenosti, sa ciljem da polaznici nauče da razlikuju prave od lažnih informacija, izbjegavaju senzacionalizam i fokusiraju se na pismenost i istinitost sadržaja.

„Mladi znaju da prepoznaju ‘fake news’ i nepotpune informacije, ali ih često privlače senzacionalistične vijesti zbog njihove zanimljivosti. Nažalost, nisu svjesni zamki u koje ulaze i kako ih takve informacije mogu dugoročno oblikovati“, upozorila je Kotarac.

Radionice imaju za cilj ne samo razvoj kritičkog razmišljanja kod djece i omladine, već i jačanje njihove sposobnosti da odgovorno koriste informacije u svakodnevnom životu.

Pridružite se radionicama

Svi zainteresovani još uvijek mogu da se pridruže radionicama koje se održavaju svakog utorka u terminu od 17 do 20 časova. Ove radionice predstavljaju priliku za mlade da razviju komunikacijske vještine i unaprijede medijsku pismenost.

D.B.