Korisno je u slučaju usporenog metabolizma kao i kod smanjenog libida. Takođe, i začinsko bilje koje se u njega ubacuje igra značajnu ulogu u ljekovitosti ovog pića.
Djelovanje
Postotak alkohola u kuvanom vinu je sedam do 10 posto. Zbog šećera koji se dodaje prilikom kuvanja, ovo piće brže apsorbuje sluzokoža crijeva, i brže ulazi u krvotok. Četvrtina litre ima oko 20 g čistog alkohola.
Zanimljivo je da kuvano vino prosječno sadrži 80100 kalorija. To je jedan od razloga zašto nije preporučljivo piti ga u većim količinama.
Ljekovitost
Kuvano vino kao lijek je djelotvorno zbog prirodnog antioksidansa resveratrola koji se nalazi u grožđu. Ova aktivna supstanca spriječava sljepljivanje krvnih pločica (trombocita), odnosno prekomjerno zgrušavanje krvi.
Topli napici imaju pozitivan efekt na razne oblike respiratornih infekcija. Tako je i kuvano vino lijek protiv prehlade, zahvaljujući začinima koji su sastavni dio ovog napitka. Oni mu daju još efikasnije dejstvo.
Cimet i karanfilić imaju jako antibakterijsko i antivirusno dejstvo, pa dezinfikuje grlo i ždrijelo. Na taj način kuvano vino pruža pomoć za kašalj, kao i za upalne procese.
Obuzdava holesterol
Ovaj moćni napitak popravlja nivo holesterola u krvi, ali samo ako ga koristite umjereno.
Dnevno je jedna šolja kuvanog vina sasvim dovoljna. Ta zapremina sadrži dovoljnu količinu polifenola, koji ima pozitivan uticaj na organizam.
Kuvano vino čuva srce i krvne sudove koje ujedno čini elastičnijim kao i vezivno tkivo. Uz sve navedeno, štiti zube jer neutralizuje bakterije u našim ustima i tako čuva zubnu gleđ.
U zimskom periodu nas i grije, zahvaljujući etanolu koji pojačava cirkulaciju.