Foto: ilustracija/pxb
"Većina nas je obavila prvi pregled društava. Procijenili smo gubitke, stanje zaliha hrane i zdravlje pčela. Jesenja paša bila je dobra, pa su oni koji nisu vrcali med imali manje potrebe za prihranom. Svaka intervencija sada znači da se ranije nije odradilo ono što je trebalo", istakao je Kentera.
Iako su vremenski uslovi tokom marta povremeno bili kišoviti, pčelari su optimistični.
"Vlaga nije loša sama po sebi, ali bi nam značili i sunčani dani kako bi biljke počele da mede. Nadamo se povoljnijim vremenskim prilikama nego u prethodne dvije-tri godine, koje su bile izrazito nepovoljne", dodao je on.
Kenetera/Foto: printscreen
Klimatske promjene već godinama imaju značajan uticaj na pčelarstvo.
"Vidimo da regioni koji su ranije imali lošije uslove sada bilježe rekordne prinose, dok naša mediteranska klima više ne garantuje stabilnu sezonu. Visoke temperature smanjuju efikasnost lijekova protiv bolesti, a vreli talasi negativno utiču na medonosne biljke", objašnjava Kentera.
Prošla godina bila je izuzetno teška za pčelare.
"Nikada ranije nismo morali da prihranjujemo pčele tokom juna i jula. Prošla sezona nije donijela gotovo nikakav prinos, pa smo pčele morali prehranjivati da bi preživjele", rekao je Kentera.
Cijena meda nastavlja da raste, a potrošači sve češće primjećuju povećanje troškova.
"Trenutna cijena tegle meda kreće se oko 15 eura. Naš med je izuzetnog kvaliteta, bogat raznim biljkama, što ga čini jednim od najboljih u regionu", kaže Kentera.
Na pitanje o prisustvu falsifikovanog meda na tržištu, Kentera odgovara da je najbolje rješenje kupovati med direktno od provjerenih pčelara.
"Svaki prirodni med kristališe s vremenom. Ako se ne ušećeri, vjerovatno nije pravi. Savjetujem potrošačima da kupuju med od pčelara koje poznaju i kojima vjeruju", dodaje on.
U Budvi se već neko vrijeme planira otvaranje Kuće meda, no projekat se suočava ss preprekama.
"Kućica je više puta bila obijana i oštećena. Ipak, zahvaljujući podršci komunalnih službi, prostor je očišćen i nadamo se da će uskoro biti stavljen u funkciju", kazao Kentera.
Pčelari se nadaju boljoj sezoni u 2025. godini, ali napominju da je u pčelarstvu sve nepredvidivo i zavisi od prirodnih uslova.
"Mi radimo što možemo, a ostalo je u rukama prirode", poručuje Kentera.
Izvor: TV Budva
Tekst priredila redakcija portala RTV Budva