Ilustracija, Foto: Pixabay
Đumbir i limun su izvrsni saveznici onima koji pokušavaju da smršaju. Pomažu u suzbijanju osjećaja gladi, posebno ako se uzimaju kao topli napitak, a đumbir pomaže u aktiviranju metabolizma i čini lakšim sagorijevanju masti.
Limun pomaže u detoksikaciji tijela i podstiče diurezu, piše „Novi list“.
Svojstva đumbira i limuna
Korijen đumbira može da poboljša probavu, spriječi fermentaciju i stvaranje crevnih gasova, ali može i da blokira osjećaj mučnine.
Ovaj prirodni proizvod pomaže u ublažavanju simptoma prehlade, upale grla i gripa, izvrsno je sredstvo za ublažavanje bolova, na primjer tokom menstrualnog ciklusa, artritisa ili glavobolje, a takođe održava nivo šećera i holesterola u krvi.
Limun je, kao što se zna, posebno bogat vitaminom C i zato može da pomogne tijelu da spriječi ili brže liječi prehlade i grip.
Limunov sok stimuliše jetru, pospješuje eliminaciju mokraćne kiseline i podržava rad crijeva: zato je vrlo djelotvoran prirodni lijek za pročišćavanje, a dostupan je svima.
Takođe je uočeno da zahvaljujući prisutnosti limunske kiseline, sok od limuna koji se konzumira svaki dan pomaže u otapanju žučnih kamenaca, bubrežnih kamenaca i naslaga kalcijuma koje mogu da se nakupe u bubrezima.
Poput đumbira, limun takođe pomaže u poboljšanju probave, borbi protiv lošeg holesterola, a ima i antibakterijsku moć.
Đumbir i limun, koliko uzeti?
Šoljicu vode, limun i đumbir možete popiti svaki dan čim se probudite, ali savjetujemo da ove dvije namirnice ubacite i u ostatak dana na drugi način.
Svježe iscijeđeni limunov sok vrlo je koristan, na primjer, za bolju asimilaciju biljnog gvožđa, pa se preporučuje zasvakodnevno konzumiranje uz zeleno lisnato povrće ili mahunarke.
Da biste izvukli maksimalnu korist od đumbira, trebalo bi da ga konzumirate u količini od 10 do 30 grama dnevno.
Kontraindikacije đumbira i limuna
Za one koji pate od gastritisa ili čira, mješavina vode, limuna i đumbira često se ne preporučuje jer bi mogla da pogorša simptome.
Prevelike doze đumbira, sa druge strane, mogu da izazovu gorušicu, probavne i gastrointestinalne probleme.
Ko uzima ljekove i želi da svakodnevno koristiti đumbir, bolje je da pita ljekara za mišljenje.
Limunov sok, sa druge strane, nema posebnih kontraindikacija osim, ako se pretjeruje.
Posebno je važno zapamtiti da se limun uvijek dodaje kao posljednji sastojak i da ga nikako ne treba kuvati jer se na taj način gubi većina njegovih svojstava, posebno količina vitamina C.
Izvor: N1/RTCG